Ana Sayfa Haberler VESTEL Savunma, KARAYEL’i, Yeni Silahı ve Kamuflajı ile Sergiledi

VESTEL Savunma, KARAYEL’i, Yeni Silahı ve Kamuflajı ile Sergiledi

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Gelişimi ile ilgili ipuçlarını IDEF fuarlarında veren KARAYEL insansız hava aracı (İHA), bu yıl katılımcıları, yeni kamuflajı ve CİRİT entegrasyonu ile karşıladı. KARAYEL, fuarda, Türk savunma ve havacılık sanayisini, taktik sınıfı insansız hava araçları alanında temsil etti. Gri tonlarında, sayısal bir kamuflaj ile sergilenen KARAYEL’in yeni görünümü, ziyaretçilerin beğenisini kazandı. KARAYEL’in silah yükü ise bu alandaki artan kabiliyetlerini gözler önüne serdi. Sağ kanat altında 1 adet MAM-L ve 1 adet CİRİT füzesi taşıyan uçak, sol kanadında ise 1 adet CİRİT ve 3 adet MAM-C ile sergilendi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, KARAYEL’le ilgili son gelişmeleri, VESTEL Savunma Genel Müdürü Öner Tekin’den dinledi.

 

KARAYEL’in kanat altında, 1 adet CİRİT füzesi taşıyan pod (solda) ve CİRİT füzesinden devşirilen MAM-C’lerden 3 tanesi taşınabiliyor.

 

Hidrojen ve Yakıt Pilinin Geleceği, VESTEL Savunma Standında

Ana faaliyet alanlarından biri olan hidrojen ve yakıt pili teknolojilerinde ciddi ilerlemeler kaydeden VESTEL Savunma, IDEF 2019’da, bu alanda ulaştığı son noktayı sergiledi. Katı Oksit Yakıt Pili (KOYP) ve PEM olmak üzere, temelde iki farklı yakıt pili teknolojisi üzerine odaklanarak çalışmalarını sürdüren firma, elde ettiği sonuçları ve ortaya çıkardığı ürünleri, ziyaretçilerin ilgisine sundu.

Katı Oksit Yakıt Pili (KOYP) ve PEM olmak üzere, temelde iki farklı yakıt pili teknolojisi üzerine odaklanarak çalışmalarını sürdüren VESTEL Savunma, elde ettiği sonuçları ve ortaya çıkardığı ürünleri, IDEF’teki ziyaretçilerinin ilgisine sundu.

 

VESTEL Savunma, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Zırhlı Araçlar için 3 kW’lık Yardımcı Güç Ünitesi Projesi (ZAYGÜP)’nin sözleşmesini, 2009 yılında imzalamıştı. Firma, bu projeyi, askeri testler de dâhil olmak üzere 2015 yılında başarılı şekilde tamamlayarak proje çıktılarını SSB’ye teslim etti. Şebeke elektriğine ulaşımın olmadığı yerler için tasarlanan bu prototip, dizelin reformlanmasıyla elde ettiği gaz ile çalışarak 5 kW güç üretebiliyor; bu gücün 2 kW’sını kendi kullanımında harcayıp, kullanıcıya net 3 kW güç sağlayabiliyor. Ayrıca bu prototip, ihtiyaca bağlı olarak, ortamın ya da kullanım suyunun ısıtılması amacıyla da kullanılabiliyor.

VESTEL Savunma yetkilileri, firmanın bu alandaki konumu hakkında şunları söyledi: “Yakıt pilleri alanında, hem temel teknolojiye hâkim olan hem bu alandaki sorunların çözümlerini bilen hem bu ürünleri seri olarak üretebilen hem de konuya askeri bir bakış açısı ile bakabilen Türkiye’de başka bir firma yok.”

PEM Yakıt Pilinde, Hedefte Deniz Platformları Var

VESTEL Savunma yetkilileri, PEM yakıt pillerinin deniz platformlarındaki kullanılabilirliğini şöyle özetliyor: “PEM teknolojisi KOYP’tan daha basit. Çünkü PEM alanında daha çok araştırma yapılıyor ve piyasada bulabileceğiniz daha çok bileşeni var. Ancak yakıt pilleri, ölçeklenebilir bir yapıya sahip değiller. Yakıt pilinin hacmini basit bir şekilde iki kat arttırarak ürettiği elektriği iki katına çıkartmanız mümkün değil. Yakıt pillerinin boyutlarının büyümesi, oluşan ilave ısının bertaraf edilmesi gibi pek çok problemi de beraberinde getiriyor. Söz konusu uygulama alanı bir deniz platformu olduğunda ise çok büyük hacim ve boyutlar devreye giriyor. Bununla birlikte, bu alanda sahip olduğumuz 15 yıllık tecrübe ile bu sorunların pek çoğunun çözümüne zaten sahibiz. Ayrıca bir savunma şirketi olduğumuz için, konunun askeri boyutuna son derece hâkimiz. Dolayısıyla VESTEL Savunma’nın dışında, bu teknolojinin yüzer bir platformda kullanımını mümkün kılabilecek, Türkiye’de başka bir kurum ya da kuruluş olduğunu düşünmüyoruz.”

KARAYEL, IDEF’te yeni kamuflajı ile sergilendi.

 

Mini İHA’lar, İki Kat Daha Fazla Havada Kalabilecek

VESTEL Savunma, son yıllarda, İHA’larda kullanılacak PEM ve KOYP temelli yakıt pilleri geliştirilmesine yönelik, iki farklı Ar-Ge projesinin daha içerisinde yer aldı. Firma, hâlihazırda devam eden bu projelerden PEM tipi yakıt pillerine yönelik olanı, TÜBİTAK desteği ile yürütüyor.

KOYP ile ilgili olan proje konusunda ise uluslararası EUREKA programından destek alan firma, bu projede, Kore Cumhuriyeti’nden bir firma ve bir de araştırma enstitüsü ile birlikte çalışıyor. VESTEL Savunma, bu proje kapsamında, İHA’lara güç verecek ve yakıt olarak propan/bütan gaz karışımını (LPG) kullanacak bir yakıt pili üzerine çalışıyor. Bu yakıt pilleri, 15 dakika gibi kısa bir sürede, 800 derecelik çalışma sıcaklığına ulaşabilecek.

Yetkililer, İHA’lara yönelik yakıt pili çalışmaları ile ilgili şunları söyledi: “Yakıt pilleri, sonuçta elektrik üretiyor. Şu anda da sadece mini İHA’lar elektrik motorları kullanıyor. Bu sebeple ilk etapta mini İHA’lara odaklandık. Proje çıktılarımız ile bu araçların havada kalma süresini iki kat uzatmayı hedefliyoruz.”

VESTEL Savunma, bir yandan da yeni Ar-Ge projeleri başlatabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki pek çok projeye başvuruda bulunan firma, başvurularının yakın zamanda olumlu sonuçlanmasını bekliyor.

 1,425 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.