Ana Sayfa Haberler Vizyon Havacılık, 2.500 Metrekarelik Hangarı ile Yeni Doruklara Kanat Açıyor

Vizyon Havacılık, 2.500 Metrekarelik Hangarı ile Yeni Doruklara Kanat Açıyor

MSI Dergisi’nin 168’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Son 10 yıl içinde istikrarlı bir büyüme gösteren Türk sivil havacılığı, yeni yatırımlarla vizyonunu daha da genişletiyor. Bu yatırımlardan biri de 2014 yılında kurulan Vizyon Havacılık’ın, 18 Ekim’de törenle hizmete açılan, Ankara Esenboğa havalimanındaki yeni hangarı oldu. Açılış törenine, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay’ın da aralarında yer aldığı çok sayıda davetli katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan

Türk Sivil Havacılığı, Büyüyerek İlerliyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, törendeki konuşmasında, dünyada havacılık sektörünün tek haneli rakamlarla büyüdüğünü söyledikten sonra, şöyle devam etti: “Bizim sivil havacılığımız, son 10 yıl içinde, istikrarlı bir şekilde, çift haneli rakamlarla büyüyor; büyümeye devam ediyor ve biz, 2023 hedeflerine, çift haneli büyüme rakamlarıyla devam edecek şekilde ilerlemeyi planlıyoruz. Bu yıl, hava limanlarımız açısından bakacak olursak -yolcu sayımız, uçak trafiği bakımından- her ay, adeta yeni bir rekorla hizmete devam ediyoruz. Avrupa’nın, yolcu sayısını en fazla arttıran ilk 5 hava limanından 4’ü, ülkemizde bulunmakta. Avrupa havacılığının büyüme rakamlarına en fazla katkı veren ülke olduğumuzu da burada belirtmeden edemeyeceğim. Ülkemizde; 12 havayolu, 44 hava taksi ve 82 genel havacılık işletmesi faaliyet göstermekte olup, bu işletmelere pilot yetiştiren 22 uçuş okulumuz, yaklaşık 500 pilotumuzu milli olarak yetiştirmekte.”

 

 

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay

 

Savunma ve Havacılık İhracatımız 2 Milyar Dolar

Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ise Cumhuriyet’in ilk yıllarında, havacılık ve savunma sanayisi alanında çok büyük atılımlar yapıldığını; ancak bunların başarısızlığa mahkûm edildiğini söyledi. Alpay, “Türkiye, akamete uğramış bir ülke olarak yoluna devam ederken Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan riyasetinde, 2002 yılından itibaren, çok önemli bir süreç başlıyor.” dedi. Alpay sözlerini şöyle sürdürdü: “2004 yılı Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK), çok kritik ve tarihidir. Sektördeki arkadaşlarım onu ifade ediyorlar ve 2004 yılındaki o toplantıda, yerli ve millilik esası üzerinde, bazı projelerin hayata geçirilmesi, akamete uğrayan projelerin, kaynak ilave etmek suretiyle yeniden canlandırılması süreçlerine bağlı olarak Türkiye yeniden hamle yapıyor. Birkaç rakam vereceğim: 2000’li yılların başında, Türkiye savunma ve havacılık açısından, neredeyse Ar-Ge’ye hiç pay ayırmazken -49 milyon dolar civarında- 2017 yılının sonu itibariyle Ar-Ge’ye ayrılan para, 20 küsur katı artmıştır; 1 milyar 350 milyon dolarlar civarına gelmiştir. Çok büyük rakam olarak görülmeyebilir; ama mesafeyi, kat edilen aşamaları gördüğümüzde, önem arz ettiğini hepimiz görüyoruz. Türkiye, 2000’li yılların başında, toplamda 5,5 milyar dolarlık projelerle yoluna devam ederken yine 2017’nin sonu itibariyle, Sayın Cumhurbaşkanımızın olağanüstü çabası, gayreti, sahiplenmesi ve destekleriyle, toplamda sözleşmesi tamamlanmış ve sözleşmeye bağlanacak projelerle birlikte, 60 milyar dolarlık bir proje büyüklüğüne sahip olan bir ülke noktasına gelmiştir. 2000’li yılların başında Türkiye, savunma ve havacılık açısından, sadece 248 milyon dolar ihracatla yoluna devam ederken, yine aynı tarihler itibariyle Türkiye, yaklaşık 2 milyar dolar noktasına gelmiştir. Alınacak daha çok yol var, hepimizin yapacağı çok şey var.”

 

Vizyon Havacılık Genel Müdürü Ferhat Yenibertiz

Ekonomik Kriz Döneminde Cesur Bir Yatırım

Vizyon Havacılık Genel Müdürü Ferhat Yenibertiz ise yaptıkları yatırımın, hassas bir dönemde gerçekleştiğine dikkat çekti. Çok yakında pilotaj eğitimlerine başlayacaklarının altını çizen Yenibertiz, yaptıkları yatırımla ilgili şunları söyledi: “Ülkemiz için böyle hassas bir dönemde bakıldığında, ne olursa olsun, apayrı bir önem teşkil ediyor. Global havacılık sektörüne bakıldığında, çok hızlı büyüyen bir sektör, trend bir sektör ve son 15 yılda, global havacılık sektörü yaklaşık olarak %5 ortalama büyümüşken bizim ülkemiz, %16 bir büyüme kat etti. Airbus, Boeing gibi büyük üreticilerin ortak raporlarında, önümüzdeki 20 yıla bakıldığında, yaklaşık olarak tüm dünyada, 38, 39 bin kadar hava aracı hayata girecek. Yaklaşık 5,8 trilyon dolarlık bir değerden bahsediyoruz burada. Ülkemiz için hassas dönemde, bu tarz yatırımların çok daha kritik olduğu, değerli olduğu bir zaman dilimindeyiz. Ben yaklaşık olarak 15 yıldır havacılık sektöründeyim. Bu girişim, benim için apayrı bir önem taşıyor. 30 Ekim’de faaliyete başlayacak okulumuz var. Türkiye’nin kayda değer, kritik, belki de kuralları belirleyecek okullarından birisi olacağız kendi alanımızda.” Cessna 172S Skyhawk uçaklarımızla eğitime başlıyor olacağız.”

 

Vizyon Havacılık, Piper Seminole uçağı ile çok motor uçuş eğitimleri de verebilecek.

Bell 429

 

Tip Sertifikası Dâhil, Tüm Eğitimler Verilecek

Çam Grup bünyesinde faaliyet gösteren firmanın yeni hangarı, Esenboğa Havalimanı Genel Havacılık Terminali içinde yer alıyor. 2.500 metrekare büyüklüğündeki hangar, içindeki uçaklarla birlikte 100 milyon liraya mal oldu.

Vizyon Havacılık’ın yeni hangarı, 2500 m² alanı kaplıyor.

Vizyon Havacılık Genel Müdürü Ferhat Yenibertiz, konuklara, açılışı yapılan hangarı gezdirdi.

 

Vizyon Havacılık, hâlihazırda VIP yolcu taşıma, havadan fotoğraf ve film çekimi, simülatörde eğitim, heliski uçuşları, hava reklam afişleri, uçak bakım ve hangarlama konularında hizmet veriyor. İlk aşamada, 24 adaya PPL (Private Pilot License / Hususi Pilot Lisansı) eğitimleri verecek olan firma, çok yakında, CPL (Commercial Pilot License / Ticari Pilot Lisansı) ve sivil havacılıktaki en üst düzeydeki pilot lisansı olan ATPL (Airline Transport Pilot License / Havayolu Nakliye Pilot Lisansı) eğitimlerine de başlayacak. Firma ayrıca, vereceği tip sertifikası eğitimleri ile pilotları, uçuracakları nihai uçağın tipine özel olarak da hazırlayacak. Firmanın hedefleri arasında, oluşturulacak sanal sınıfta, uzaktan ATPL teorik eğitimleri vermek de var. Pilot adaylarının kayıtlarını almaya başlayan firma, dost ve kardeş ülkelerin pilotlarını eğiterek, hizmet ihracatı da yapmayı planlıyor.

Firma, ilk 24 pilot adayının PPL eğitimlerini, envanterinde 5 adet bulunan, Cessna 172S Skyhawk ile verecek.

 

Firma, açılışı yapılan hangarda, jet kuaför hizmeti de verecek. Piper ve CubCrafters uçakları ile ArrowCopter cayrokopterlerinin distribütörü olan firmanın envanterinde, 1 adet eğitim simülatörü ile değişik tipte 15 hava aracı bulunuyor.

Yakın zamanda envanterine dâhil edeceği, 11’in üzerinde yolcu taşıma kapasitesine sahip yeni bir iş jeti ile büyümesini sürdürmeyi planlayan firma, bu uçakla VİP taşımacılığı hizmetlerini bir üst seviyeye taşıyacak. Merkezi Ankara’da bulunan firmanın, İstanbul’da da bir ofisi var. Firma, İstanbul Yeni Havalimanı’nda, yeni bir hangarın kurulumu ile ilgili planlar yapmaya da şimdiden başladı.

 1,257 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.