Ana Sayfa Haberler YALTES, Çıtayı, Siber Güvenlikte de Yukarı Taşıyor

YALTES, Çıtayı, Siber Güvenlikte de Yukarı Taşıyor

MSI Dergisi’nin 186’ncı sayısında yayımlanan DSS 2019 Özel Dosyası’nda yer alan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

YALTES, etkinlikte, siber güvenlik konusuna odaklandı. YALTES’in; Yeni Tip Operatör Konsolu, Savaş Sistemi Video Ağı, Entegre Platform Kontrol ve İzleme Sistemi (EPKİS) ve Entegre Köprüüstü Konsolu başta olmak üzere farklı çözümleri, Türk ve uluslararası kullanıcıların deniz platformlarında görev yapıyor. Firma, bir yandan bu ürünlerin yeni nesilleri ve yeni ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürürken bir yandan da ürünlerinde, siber güvenlik alanında fark yaratacak çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar, etkinlikte, Güvenlik Çözümleri Direktörü Dr. Alper Botan ve Mühendislik Direktörü Orhan Barış tarafından gerçekleştirilen; “Gemi Yönetiminde Sayısal Dönüşüm ve Siber Güvenlik: YALTES CyberMarine” başlıklı sunumda anlatıldı.

Soldan sağa: YALTES Operasyonlar Direktörü Mehmet Yenen, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, YALTES Satış ve Pazarlama Müdürü Reha Başatlı

 

YALTES, “CyberMarine” yaklaşımı ile sayısal dönüşümün gereklerini, ürünlerine yansıtıyor. Sunumda, firmanın sayısal dönüşüm vizyonu, şöyle özetlendi:

  • Kullanıcıyı ve veriyi ön plana alan, güvenli sayısal hizmeteler ve ürünler sunan, aktif bir ekosistem yaratan ve sayısal ekonomiye uyum sağlamış bir “sayısal platform şirketi” olmak.
  • Çok daha hızlı değer yaratabilen ve ürüne dönüştürebilen bir “sayısal inovasyon şirketi” olmak.
  • Siber güvenlik, büyük veri, yapay zekâ, nesnelerin interneti gibi kritik sayısal teknolojileri bütün çözümlerine uygulayarak değer yaratan bir “sayısal teknoloji şirketi” olmak.

Soldan sağa: YALTES Satış ve Pazarlama Müdürü Reha Başatlı, YALTES Genel Müdürü Mehmet Kitiş, YALTES Strateji Operasyonlar Direktörü Mehmet Yenen, Teklifler ve Programlar Direktörü Bülent Hamzaoğlu

 

Bu vizyonla hareket eden YALTES, deniz sistemlerinde siber güvenlik riskleri ile ilgili iki tespit yapmış durumda. Bunlardan birincisi, bazı gemi sistemlerinin, mevcut ve yeni nesil siber saldırılara açık olduğu. İkincisi ise önümüzdeki yıllarda, gemi sistemlerini dâhili ve harici siber saldırılara karşı koruyabilmek için daha çok çaba harcanacağı. Bu tespitlerin yanı sıra sektörel gelişmeler de yapılacak çalışmalara yön veriyor. IMO (International Maritime Organization / Uluslararası Denizcilik Organizasyonu), Savunma Sanayii Başkanlığı, Amerikan Savunma Bakanlığı gibi kurumlar da siber güvenlik konusunda, bazı değerlendirmeler ve düzenlemeler yapıyorlar. Otomasyonun artması da önemli bir gelişme olarak siber güvenliği gündeme getiriyor. YALTES, bu tabloda, hedefini, “Sayısal dönüşüm vizyonuna uygun olarak, yerli ve milli ürünlerimiz yeni nesil siber güvenlik, gerçek zamanlı büyük veri analizi ve yapay zekâ teknolojileri ile destekli hale getirmek.” şeklinde belirledi.

YALTES’in vizyonunu uygulamaya koyduğu CyberMarine yaklaşımı, YALTES ürünlerinde, 360 derecelik siber korumayı hedefliyor.

 

YALTES’in vizyonunu uygulamaya koyduğu CyberMarine yaklaşımı, 360 derecelik siber korumayı hedefliyor. Bu kapsamda; saldırıyı tahmin etme, algılama, sınırlandırma, sistemleri/verileri kurtarma, analiz ve raporlama işlevlerini içeriyor. CyberMarine yaklaşımının uygulama kapsamı ise şöyle sıralanıyor:

  • Ürün ömür devri süresince aktif siber savunma
  • Kullanıcılar, yöneticiler, uygulamalar ve işlevler için ileri seviye erişim kontrol, tanıma, kimlik doğrulama ve yetkilendirme hizmetleri
  • Sistem, alt sistem ve sensör bazında gerçek zamanlı büyük veri analizleri ve yapay zeka destekli anomali algılama ve alarm hizmetleri
  • Açık nokta analizleri ve düzeltici/önleyici tedbirler
  • Açık kaynak ve özel siber istihbarata hizmetleri (YALTES SOC ve CERT hizmetleri)

 

 

 1,097 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.