Ana Sayfa Manşet YALTES, Türk Savunma Sektörünün Gelişim Hikâyesini En Güzel Anlatan Örneklerden Biri Oldu

YALTES, Türk Savunma Sektörünün Gelişim Hikâyesini En Güzel Anlatan Örneklerden Biri Oldu

Değerli Paydaşlarımız,

Türk savunma sektörünün, sürdürülebilir bir büyüme trendine sahip, çevik ve faaliyet alanının saygın bir oyuncusu olarak, Kasım ayında 20. kuruluş yıldönümümüzü kutlayacak olmanın heyecanını yaşıyoruz.

YALTES’in kuruluşunun ve ardından geçirdiği dönüşümün, bir bakıma, Türk savunma sektörünün gelişim hikâyesini en güzel anlatan örneklerden biri olduğunu değerlendiriyoruz. 2002’de, tasarımı hazır ürünleri üretmek için çıktığımız yolda, bugün, özgün olarak tasarlayıp ürettiği ürünler, sadece yurt içindekilerde değil yurt dışındaki projelerde de kullanılan; yerlilik oranlarını arttırmakla kalmayıp kendi teknolojilerini üretebilen bir firmaya dönüştük. Başta savaş yönetim sistemi donanımları ve entegre platform izleme sistemleri olmak üzere, yüksek teknolojiye sahip görev sistemleri sağlıyoruz. Bu sistemler, Türkiye’nin gurur duyduğu suüstü ve sualtı platformlarında başarıyla görev yapıyor. YALTES ürünleri, dünya genelinde, 5 kıtada, toplam 29 ülkenin deniz platformlarında da kullanılıyor.

YALTES, MİLGEM projesinde, yerlilik oranını arttıran çözümleriyle görev aldı.

Geriye dönüp baktığımızda, YALTES büyür ve gelişirken birçok kritik gelişmenin yaşandığını görüyoruz. 11 Eylül olaylarının değiştirmeye başladığı bir dünyada faaliyete başladık. 14 Mayıs 2004 tarihindeki Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısı sonrasında ortaya konan irade ile sektörümüz, platformlardan alt sistemlere ve bileşenlere inen bir yerlileşme sürecine girdi. 2008 Küresel Ekonomik Krizi, tüm dünyayı ve tüm sektörleri etkiledi. Türkiye’nin hayali MİLGEM, gerçeğe dönüştü ve envantere girdi. Kimsenin tahmin edemediği küresel bir salgını, COVID-19 pandemisini yaşadık ve etkileri de halen sürüyor. Geçtiğimiz 20 yılda yaşadıklarımızdan öne çıkan bu birkaç gelişmenin yanı sıra üstlendiğimiz projelerde üstesinden gelmek zorunda kaldığımız zorlukları ve müşterilerimizin ortaya çıkan her ihtiyacını zamanında karşılamak için gösterdiğimiz çabayı da düşündüğümüzde, mücadelenin ve değişimin eksik olmadığı bir 20 yılı geride bıraktığımızı görüyoruz. Tamamladığımız projeleri, elde ettiğimiz başarıları ve tüm paydaşlarımızın yüzündeki memnuniyeti hatırladığımızda ise içimizi büyük bir gurur kaplıyor.

YALTES, bugün; hisselerinin tamamı THALES gibi bir dünya devine ait; tüm çalışanları Türk olan; Türkiye’de, Türkiye için katma değer yaratan; öncelikle Türk son kullanıcılarının ihtiyaçlarını özgün olarak tasarladığı çözümlerle karşılayan; bu özgün çözümleri, THALES’in çatısı altında tüm dünyaya pazarlayan ve Türkiye’nin ihracatına önemli katkılarda bulunan bir firma.

Önümüzdeki dönemde, Türk savunma sanayisi ve özellikle savaş gemileri için sağladığımız görev sistemleri ile ilgili hâkim durumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz. Bir yandan da savunma sanayisi firmalarımız ve tersanelerimizle birlikte, ihracat projelerinde yer almak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugün olduğu gibi gelecekte de THALES’in yer aldığı yeni gemi inşa projeleri ile modernizasyon projelerinde görev almayı ve yer aldığımız alanları genişletmeyi de hedefliyoruz.

YALTES, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının suüstü unsurlarının modernizasyon projelerinde de yer alıyor.

20. yılımızda, bugüne kadar başardıklarımızı, ulaştığımız noktayı ve gelecek hedeflerimizi, tüm sektörle paylaşmak istiyoruz. Bunun için bir dizi hazırlık içindeyiz ve tüm yıla yayılacak bir takvimde, hazırladığımız çalışmaları, sektörle paylaşacağız. Böylece hem kendimizi anlatacağız hem de YALTES’in bugünlere ulaşmasında katkıda bulunan; Türk Deniz Kuvvetlerinin, Savunma Sanayii Başkanlığının, projelerde birlikte çalıştığımız ana yüklenicilerimizin ve alt yüklenicilerimizin ve YALTES’in geçmiş ve mevcut tüm çalışanlarının, yaptıklarıyla bir kez daha gurur duymasını sağlayacağız. Çünkü YALTES, Türkiye’nin dünya çapında bir marka olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir değeri ve öyle olmaya da devam edecek.

Sizleri, heyecanımızı ve gururumuzu bizimle birlikte yaşamaya ve bizi izlemeye devam etmeye davet ediyoruz.

Bülent HAMZAOĞLU

YALTES Genel Müdürü

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.