Ana Sayfa Manşet YALTES Genel Müdürü Bülent HAMZAOĞLU:“Hedefimiz; savaş yönetim sistemi donanım ve alt sistemleri, entegre platform kontrol ve izleme sistemleri ile köprüüstü sistemleri alanında, rekabet koşullarında tercih edilen bir tedarikçi olmak ve kullanıcı isterlerini tam olarak karşılayan, en son teknolojiye sahip yerli ve milli çözümler sağlamak.”

YALTES Genel Müdürü Bülent HAMZAOĞLU:“Hedefimiz; savaş yönetim sistemi donanım ve alt sistemleri, entegre platform kontrol ve izleme sistemleri ile köprüüstü sistemleri alanında, rekabet koşullarında tercih edilen bir tedarikçi olmak ve kullanıcı isterlerini tam olarak karşılayan, en son teknolojiye sahip yerli ve milli çözümler sağlamak.”

Şebnem ASİL / s.asil@savunmahaber.com
Ümit BAYRAKTAR / ubayraktarl@savunmahaber.com

Türk askeri denizcilik sektörünün önemli oyuncularından olan YALTES’te, genel müdürlük görevi, bu yılın hemen başında, Mehmet Kitiş’ten Bülent Hamzaoğlu’na geçti. YALTES’in yeni Genel Müdürü Bülent Hamzaoğlu, yoğun mesaisinde, MSI Dergisi’ne de zaman ayırdı ve firmanın yeni çözümlere, yeni platformlara ve yeni son kullanıcılara doğru genişleyen faaliyetlerini, MSI Dergisi okuyucuları için anlattı.

MSI Dergisi: Bülent Bey, öncelikle yeni görevinizde başarılar diliyoruz. Görevi devralırken, nasıl bir YALTES’in başına geçiyorsunuz; YALTES’in güncel durumu ile ilgili genel bir değerlendirme alabilir miyiz?

Bülent HAMZAOĞLU: İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. YALTES’i, önceki Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Recep Kitiş’ten; sağlıklı, çevik ve kendi alanında saygın bir oyuncu olarak devraldım. Devraldığım YALTES, 4 yıllık bir sürenin ötesine yayılan bekleyen siparişleri ile geleceğe güvenle bakıyor. 2020 yılında, pandemi koşullarına ve bununla paralel dünyada ve ülkemizde yaşanan ekonomik sorunlara rağmen siparişlerimizi ve satışlarımızı, önceki yıllara göre hatırı sayılır ölçüde arttırdık. Pandemi koşullarına rağmen teslimatlarımızı da zamanında yaptık. Bu kapsamda tüm çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

YALTES’in köprüsüstü konsol çözümleri; tamamen karartılabilir olması, güneş ışığı altında okunabilir olması gibi çeşitli gereksinimleri de karşılıyor.

MSI Dergisi: Yeni görevinizle ilgili öncelikleriniz neler olacak; kendinize ve YALTES’e koyduğunuz hedefler neler?

Bülent HAMZAOĞLU: YALTES, başta savaş yönetim sistemleri donanımları ve entegre platform izleme sistemleri olmak üzere, yüksek teknolojiye sahip görev sistemleri sağlıyor. Öncelikli hedeflerimizden biri, YALTES’in, Türk savunma sanayisi ve özellikle savaş gemileri için sağlamakta olduğu bu görev sistemleri ile ilgili hâkim durumunu sürdürmesi. Bu kapsamda, mevcut ürünlerimizi en güncel gelişmeler ve yeni ortaya çıkan isterler doğrultusunda, en son teknolojiyle uyumlu olacak şekilde geliştiriyoruz. Kendi kaynaklarımızla yürüttüğümüz Ar-Ge faaliyetleri ve yatırımlarla yeni platformlar için rekabetçi çözümler üretecek şekilde hazırlanıyoruz.

Öte yandan savunma sanayisi firmalarımız ve tersanelerimizle birlikte ihracat projelerinde yer almak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İhracat projelerinde rekabetçiliğin önemini kavramış bir firma olarak, şimdiye kadar görev aldığımız hem uluslararası hem de milli projelerden edindiğimiz tüm tecrübemizi, ana yüklenicilere aktararak en iyi çözümün sağlanmasına katkıda bulunuyoruz.

Üçüncü hedefimiz ise bağlı bulunduğumuz Thales Group’un yer aldığı yeni gemi inşa projeleri ile modernizasyon projelerinde de görev almak ve halen yer aldığımız alanları genişletmek olacak. Bu kapsamda, şimdiye kadar sadece donanım üreticisi olduğumuz projelerin entegrasyon faaliyetlerine de katılarak gerek mühendislik gerekse saha desteği konularında payımızı arttırmayı hedefliyoruz.

YALTES, başta savaş yönetim sistemleri donanımları ve entegre platform izleme sistemleri olmak üzere, yüksek teknolojiye sahip görev sistemleri sağlıyor. Öncelikli hedeflerimizden biri, YALTES’in Türk savunma sanayisi ve özellikle savaş gemileri için sağlamakta olduğu bu görev sistemleri ile ilgili hâkim durumunu sürdürmesi.

MSI Dergisi: Son dönemde, savunma ve havacılık sektöründe ihracat, sürdürülebilirliğin anahtarlarından biri olarak görülüyor. YALTES’in de ihracat ile ilgili hedefleri olduğunu söylediniz. Yurt içine yönelik çalışmalarınız ile yurt dışına yönelik çalışmalarınız birbirini nasıl destekleyecek?

Bülent HAMZAOĞLU: Yurt içinde, tüm sektör olarak, son derece yetkin ve bilinçli bir son kullanıcı olan Türk Silahlı Kuvvetlerine çözümler sağlıyoruz. Bu projeler de süreçleri oturmuş, tecrübeli tedarik makamları olan Milli Savunma Bakanlığı (MSB) birimleri ve Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından yönetiliyor. Bu açıdan baktığımızda, bu çalışma ortamı, yurt dışında, Türk firmalarına önemli avantajlar sağlıyor.

Diğer yandan, yurt dışındaki bazı gelişmeler ve başka ülkelerin kendilerine has gereksinimleri, yurt içinde karşılaşmadığınız ihtiyaçları gündeme getirebiliyor. Örneğin, çevresel şartlar konusundaki MIL-STD-810 standardı, Türkiye’de biliniyor ve uygulanıyor; ancak yurt dışında, MIL-S-901 uyumluluğu da talep ediliyor. Yine TEMPEST, siber güvenlik, CE sertifikasyonu gibi konularda da daha farklı talepler gündeme geliyor. Yurt dışına yaptığımız projelerde, bunları da uyguluyoruz. Böylece hem yurt dışında rekabet edebilen çözümler sunabiliyoruz hem de Türkiye’de bu konular gündeme geldiğinde, hazır çözümler sunabiliyoruz. Hatta şu anda bazı yurt içi projelerimizde, tedarik makamı ya da son kullanıcı bunları talep etmemiş olsa bile bunları karşılayan çözümler teslim ediyoruz. Böylece, sağladığımız katma değeri daha da arttırabiliyoruz.

YALTES’in sağladığı sistemler, ADA sınıfı korvetlerde başarıyla görev yapıyor ve aynı şekilde, Pakistan’ın MİLGEM korvetlerinde de görev almaya hazırlanıyor.

Bahsettiğim bu konularla ilgili, yurt içinde, beklediğimiz gelişmeler de olmaya başladı. Siber güvenliğin önemi, pandemi ile birlikte daha da arttı. Gözlemimiz, çok kısa bir süre içerisinde, sağladığımız çözümlerimizde, siber güvenliğin de standart bir ister olarak karşımıza çıkacağı yönünde. LHD projesi ile başladığımız ve diğer projelerimizde de geliştirerek sunduğumuz Yeni Nesil Konsolumuzu, ARMERKOM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımızın diğer birimlerinin talebi üzerine, TEMPEST özellikli tasarladık. Bir sonraki aşamada, ağ yönetimi ve operatör davranışlarını izleyecek ve anomalileri tespit ederek kullanıcıyı uyaracak siber güvenlik tedbirlerinin kullanılacağı çözümler üzerinde çalışıyoruz. Bu kapsamda, Thales tarafındaki mevcut bilgi birikimi ve çözümler de bize destek oluyor.

Tamamen yerli ve milli olarak tasarlanarak testlerden başarı ile geçen Denizaltı Operatör Konsolu, YALTES’in PREVEZE sınıfı denizaltılar için sağladığı donanımlar ve sistemler arasında yer alıyor.

2020: Teslimatlar, Yeni Girişimler

MSI Dergisi: YALTES, nasıl bir 2020’yi geride bıraktı? 2020’nin öne çıkan gelişmeleri neler oldu?

Bülent HAMZAOĞLU: YALTES için 2020 yılı; PREVEZE sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu kapsamında yürütülen tasarım, üretim ve test faaliyetleri; Test ve Eğitim Gemisi deniz kabul faaliyetleri; BARBAROS sınıfı fırkateynlerin yarı ömür modernizasyonu kapsamında karada konuşlu test ortamındaki kabul faaliyetleri ile geçti diyebiliriz. Ayrıca donanım ve yazılım ekiplerimiz, Thales Hollanda ile müştereken Bangladeş Deniz Kuvvelerinin sancak gemisinde yürütülen modernizasyon faaliyetlerine katıldılar.

Özellikle PREVEZE sınıfı denizaltılar için sağladığımız donanımlar ve sistemler, tam anlamıyla yerli ve milli çözümlerin tasarlandığı, üretildiği ve zorlu testlerden başarı ile geçtiği bir süreç sonrasında ortaya çıktı ve bizleri gururlandırdı. Bu alanda, daha önce yurt dışından sağlanan ya da lisans ile yurt içinde üretilen birimlerin, tamamen yerli ve milli çözümler ile alternatiflerinin oluşturulmasının önemini, dikkatinize sunarım. Ürünlerin tasarımında, ana yüklenicimiz TÜBİTAK, ARMERKOM, Gölcük Tersanesi Komutanlığı ve Denizaltı Filosu Komutanlığı personeli ile tam bir iş birliği içinde çalıştık. İhtiyaçları tam olarak sağlayan çözümler oluşturduk. Proje kapsamında, 5 farklı donanım öğesi; yapısal, klimatik, akustik çevre koşulları ile elektromanyetik uyumluluk testlerinden başarı ile geçti.

2020 yılı, yeni sözleşmeler açısından da YALTES için çok başarılı bir yıl oldu. Öncelikle Pakistan MİLGEM projesi kapsamında, savaş yönetim sistemi donanımları için HAVELSAN’la; entegre platform izleme ve kontrol sistemleri kapsamında ASFAT’la; sonar konsol ve kabinetleri için METEKSAN ile sözleşmelerimizi imzaladık. ASELSAN ile de aynı projenin seyir yardımcı sistemleri için mühendislik desteği sözleşmesini imzaladık ve bazı donanım öğeleri için de sözleşme aşamasına geldik. Böylece Türkiye’nin gururu olan, en büyük savunma sanayisi ihracat projemizde, 5’ten fazla farklı sözleşme ile yerimizi almış olduk. Bu sözleşmeler dışında, ASELSAN ile imzaladığımız mühendislik desteği anlaşması ile 6 farklı projenin seyir yardımcılarının gemilere entegrasyonları konusunda yerimizi aldık.

Bir diğer ihracat projesi olarak da Bangladeş Deniz Kuvvetlerinin sancak gemisinde, mevcut seyir ve helikopter kontrol radarlarının modernizasyonu ile ilgili bir sözleşme imzaladık. Bu, YALTES’in savaş yönetim sistemi alanında entegratör olarak görev üstleneceği ilk ihracat projesi olması dolayısı ile bizim için çok önemli.

YALTES’in yeni çözümlerinden Muhabere Kabineti, Katar Deniz Kuvvetleri için görev almayı bekliyor.

2020 yılı başından itibaren, Türkiye’de farklı platformlarda kurulu bulunan Thales sistemlerinin yedek parça sağlayıcısı olmak gibi yeni bir göreve soyunduk. Bu kapsamda, öncelikle deniz platformlarında yer alan Thales Hollanda sistemleri olmak üzere tüm Thales sistemleri için; gerek akreditifli alımlarda gerekse doğrudan temin alımlarında, daha hızlı ve endüstriyel destekler sağlayacak bir organizasyon oluşturduk. 2021 başında, YALTES B.V. ticari unvanına sahip ve merkezi Hollanda’da olacak bir firma kurarak ataşe alımları için de görev yapacak bir organizasyona kavuştuk.

YALTES ve YALTES B.V. sayesinde, aracı kurumlar ortadan kalktığı için donanmamız başta olmak üzere Türkiye’de bulunan Thales sistemlerinin çok daha iyi desteklenebileceğine inanıyoruz. Bu konuda hem mühendislik gücümüzle hem de bağlantılarımızla bir fark yaratmak istiyoruz. Bazı konularda, uzun yazışmalara ve ürünlerin yurt dışına gidip gelmesine gerek kalmadan teknik çözümler getirebiliyoruz; sorulara cevap verebiliyoruz. Ayrıca, Thales içerisinde doğru kişilere ulaşabilme imkânımızla bazı konulara çok çabuk çözüm getirebiliyoruz.

2021 yılı, YALTES için tam bir meydan okuma yılı olacak. Pandemi sürecinin devam etmesine rağmen sözleşme yükümlülüklerimizi yerine getirebilmek için geceli gündüzlü çalışmaya devam ediyoruz. 2021 yılında satışlarımızı, Türk lirası bazında %75’in üzerinde arttırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda YALTES, tarihinde ilk defa 100 milyon lira üzerinde bir satış hedefledi.

MSI Dergisi: Pakistan MİLGEM projesi, Türkiye’deki proje ile ne gibi farklılıklar içeriyor? YALTES, bu farklılıklarla ilgili neler yapıyor?

Bülent HAMZAOĞLU: Pakistan Deniz Kuvvetleri de Türk Deniz Kuvvetleri gibi bilinçli ve yetkin bir son kullanıcı. Bazı noktalarda Türkiye’den farklı ekolleri var. Ayrıca, Pakistan’daki çevresel koşullar da Türkiye’den bazı noktalarda farklılaşabiliyor. Tüm bunlar, ADA sınıfı korvetler için verdiğimiz sistemlerde bir dizi değişiklikler yapmamızı gerektiriyor.

YALTES’in çözümlerinin önde gelen özelliklerinden biri de çok esnek olmaları. Örneğin, platformun her yerine dokunan Entegre Platform İzleme ve Kontrol Sistemi (EPKİS) çözümümüzü, Pakistan tarafının ihtiyaçlarına yönelik olarak uyarlıyoruz ve bunu, proje takvimini geciktirmeden, maliyet-etkin bir şekilde yapıyoruz. Böylece, projenin genel mühendislik gücüne de destek verdiğimizi söyleyebilirim. Bu tür uyarlamalar, Pakistan Deniz Kuvvetleri Proje Kontrol Ofisi çalışanları tarafından takdir ile karşılanıyor ve müşteri memnuniyetini arttırıyor.

Konunun bir diğer yönü de yerli katkı. Yapılan değişikliklerin donanım ve yazılıma etkileri oluyor. Örneğin, bir donanımın çevresel şartlara dayanımını arttırmak gerektiğinde, bu donanımın yerine koyduğumuz yenisini yerli kaynaklarla yapıyoruz. Böylece, yerlilik oranını da arttırıyoruz.

Birleşik Krallık’ın Yeni Nesil Fırkateynlerinde YALTES Sistemleri

YALTES Yönetim Takımı, soldan sağa: Teklifler ve Programlar Direktörü Erdoğan Şehit, Operasyonlar Direktörü Mehmet Yenen, Genel Müdür Bülent Hamzaoğlu, Finans Direktörü Ali Ar, Satış ve Pazarlama Müdürü Reha Başatlı

MSI Dergisi: YALTES’i nasıl bir 2021 bekliyor? Projeler ve teslimatlar cephelerinde ne gibi gelişmeler olacak?

Bülent HAMZAOĞLU: 2021 yılı, YALTES için tam bir meydan okuma yılı olacak. Pandemi sürecinin devam etmesine rağmen sözleşme yükümlülüklerimizi yerine getirebilmek için geceli gündüzlü çalışmaya devam ediyoruz. 2021 yılında, satışlarımızı, Türk lirası bazında %75’in üzerinde arttırmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda YALTES, tarihinde ilk defa 100 milyon lira üzerinde bir satış hedefledi. Bu hedefe ulaşmak için PREVEZE ve BARBAROS sınıflarının yarı ömür modernizasyon projelerinin ikinci gemilerinin, İ-sınıfı fırkateynlerin birinci gemisinin, Pakistan MİLGEM projesinin birinci ve üçüncü gemilerinin ve DİMDEG’in sistemlerini teslim etmemiz gerekiyor. Ayrıca 2021 yılında sözleşmesini imzalayacağımız Birleşik Krallık Kraliyet Deniz Kuvvetlerinin Tip 31 fırkateynlerinin ilkinin savaş yönetim sistemi donanımlarını da Thales Hollanda’ya teslim edeceğiz.

2021 için yeni sözleşmeler kapsamında en büyük beklentilerimiz ise ihracat projeleri olacak. Thales Hollanda ile Tip 31 fırkateynleri için sözleşme görüşmelerimiz devam ediyor. TAİS, ADİK, HAVELSAN, DEARSAN, Yonca-Onuk, STM gibi ana yüklenicilerimiz ile de çeşitli ihracat projeleri ile ilgili çalışıyoruz. Bir kaç projenin umut vadedecek şekilde son aşamaya geldiğini söyleyebilirim.

YALTES, Tip 31 fırkateynleri için bir dizi sistem sağlayacak.

MSI Dergisi: Tip 31 fırkateynlerine yönelik faaliyetlerinizle ilgili biraz daha ayrıntı verebilir misiniz?

Bülent HAMZAOĞLU: Bu fırkateynlerde, Thales’in önemli bir iş payı var ve biz de YALTES olarak, operatör konsollarını sağlayacağız. Projenin modeli itibarıyla sistemleri, önce karada konuşlu bir test altyapısına vereceğiz. Üreteceğimiz ikinci set ürünler, ilk gemiye entegre edilecek. Ürünlerin nihai konfigürasyonları ile ilgili belli olacak bazı konular var; resmi sözleşmeyi de bunun ardından imzalayacağız.

Tip 31 fırkateynlerinin savaş yönetim sistemlerinde, 4’üncü nesil konsollarımız kullanılacak. Bu konsolları, diğer yardımcı birimlerle bağlayan bağlantı birimlerini (ICU) de sağlayacağız. Daha önce ADA sınıfı korvetlerde de yaptığımız gibi, köprüüstünde de bir konsolumuz yer alacak. Bu konsol üzerinden, savaş yönetim sistemine erişim mümkün olacak. Tabii köprüsüstündeki bir konsolun, tamamen karartılabilir olması, güneş ışığı altında okunabilir olması gibi çeşitli ek gereksinimleri de olacak.

YALTES, Yeni Projelere Hazır

MSI Dergisi: Türkiye’nin gündemindeki yeni denizcilik projelerinde, YALTES hangi rolleri üstlenmeyi hedefliyor?

Bülent HAMZAOĞLU: YALTES’in temel hedefi, bugüne kadar yer aldığı projeler ve teslim edilen ürünler ile sağladığı pazar pozisyonunu geliştirmek. Bu kapsamda hedefimiz; savaş yönetim sistemi donanım ve alt sistemleri, entegre platform kontrol ve izleme sistemleri ile köprüüstü sistemleri alanında, rekabet koşullarında tercih edilen bir tedarikçi olmak ve kullanıcı isterlerini tam olarak karşılayan, en son teknolojiye sahip yerli ve milli çözümler sağlamak.

Özellikle muharip deniz platformlarında önemli bir pazar payına sahibiz ve bunu geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Bu kapsamda TF-2000, Türk Tipi Hücumbot gibi projelerde; daha önce sağladığımız çözümlerle sınırlı kalmayan, daha ileri sistemlerle yer almak istiyoruz. Örneğin, Türk Tipi Hücumbot projesinde, hücumbotların hacim ve ağırlık gibi kısıtlarını göz önüne alarak, denizaltı platformları için geliştirdiğimiz kabinetleri uyarlamayı planlıyoruz. Siber güvenlik ve TEMPEST gibi konularda, son kullanıcı talep etmese bile yurt dışı projelerde uyguladığımız standartları uygulamaya devam edeceğiz.

Önümüzdeki dönemde önem kazanacak konulardan biri de uzaktan destek. Personelimiz, pandemi döneminde, gemilere giderek yerinde destek veremiyor. Çünkü birkaç saatlik bir destek için bile PCR testi yaptırıp ardından karantina dönemine girmek, sonrasında bir test daha yaptırmak gerekiyor. Güvenli muhabere hatları üzerinden uzaktan destek ve yazılım güncellemesi yapabilme kabiliyeti, yeni dönemde büyük önem kazanacak. Bu noktada da özellikle EPKİS çözümlerimizin uzaktan erişimle desteklenmesi; ancak bu erişim sırasında siber güvenli bir çözüm sağlanması gerekiyor. Bu kapsamda biz de hazırlıklarımızı yapıyoruz.

Dünya genelinde yaygınlık kazanmaya başlayan bir diğer önemli konu da personelin görev yaptığı mahallerde, insan arayüzü olmayan birimlerin yer almaması; bu tür birimlerin, sunucu odası gibi özel bir alanda toplanması. Bu konuda da çözümlerimiz var.

Gemilerdeki ağ (network) sayısını azaltmak da üzerinde çalıştığımız konulardan biri.

YALTES’in yeni nesil konsolları, hem yeni gemi inşa projelerinde hem de modernizasyon çalışmalarında tercih ediliyor.

MSI Dergisi: Ar-Ge ve yeni ürün geliştirme konularında gündeminizde neler var?

Bülent HAMZAOĞLU: YALTES, kendi özgün çözümlerini sağlayan bir firma ve bu kapsamda da ürün portföyünü güncel tutmak konusuna büyük önem veriyor. Her yıl, ciromuzun hatırı sayılır bir kısmını özkaynaklı Ar-Ge çalışmaları için ayırıyoruz. Koşullar elverdiği durumlarda, TÜBİTAK’ınkiler başta olmak üzere destek programlarından da yaralanıyoruz. Bildiğiniz gibi savaş yönetim sistemleri donanımlarımızı, video ve veri ağları ile ilgili sistemlerimizi, kuruluşumuzdan bu yana 3-4 sürüm ilerleterek geliştirdik. Her yeni proje ile birlikte, tamamen kendi kaynaklarımızla oluşturduğumuz çözümleri müşterilerimize sunabildik ve sunmaya da devam ediyoruz.

EPKİS tarafında ise özgün olarak tasarlayıp sertifikalandırdığımız PİKET3000 çözümümüz, küçük botlardan fırkateynlare kadar her platformda yer alabilecek seviyede ölçeklendirilebilir bir çözüm oldu. Yurt için partnerlerimizin de desteği ile EPKİS çözümümüzün içerisine; Stabilite İzleme Yazılımı, Yangın Algılama ve Söndürme Sistemi, Kapalı Devre Televizyon Sistemi gibi uygulamaları da ekleyebiliyoruz. TVEG projesi kapsamında, bu yeteneğimize Valf Kontrol Sistemi’ni de dâhil ettik. Bu sistem, kabul faaliyetlerini başarıyla tamamladı. Bu çözümümüz sayesinde, ana yüklenicilerimiz uzaktan kontrollü valflerin kontrolü için ayrıca bir sistem almaya ihtiyaç duymayacak. Ayrıca bu çözüm sayesinde, uzaktan kontrollü valflerin yerli bir tedarikçiden sağlanması da mümkün oldu. Böylece, dışa bağımlılığı azaltmış olduk.

DİMDEG projesinde, Kargo ve Balast Sistemi’ni de benzer şekilde EPKİS ile entegre olarak sağlayacağız ve bu sistem için de dışa bağımlılığı azaltacağız.

YALTES, BARBAROS sınıfı fırktayenlerin yarı ömür modernizasyonunda da görev alıyor

MSI Dergisi: YALTES’in ürünlerinin, özellikle yurt dışındaki rakiplerine göre daha sık güncellediğini söyleyebilir miyiz?

Bülent HAMZAOĞLU: Kesinlikle söyleyebiliriz. Ürünlerimizi güncel tutmak için, bir önceki projeye göre alt bileşenlerin belki de %50’sini, daha güncel sürümleri ile değiştiriyoruz. Hatta ADA sınıfı 4 korvete baktığımızda, 3’üncü gemide güncellediğimiz bileşenler var. Bu güncellemeler, belli bir mühendislik çabası gerektiriyor; ancak ürünün ömür devri maliyetine, olumlu bir etkisi oluyor. Bu güncellemeyi yapmadığınızda, bir süre sonra demodelikle uğraşmanız gerekiyor. Güncellemelerimiz, eski sistemlere de uyarlanabilir (retrofit) nitelikte oluyor.

Özellikle muharip deniz platformlarında önemli bir pazar payına sahibiz ve bunu geliştirerek devem ettirmek istiyoruz. Bu kapsamda TF-2000, Türk tipi Hücumbot gibi projelerde; daha önce sağladığımız çözümlerle sınırlı kalmayan, daha ileri sistemlerle yer almak istiyoruz.

YALTES’in Çözümleri 27 Ülkede

MSI Dergisi: YALTES, müşterilerinin hassasiyetleri nedeniyle tüm projelerini açıklayamasa da ciddi bir ihracat hacmine sahip. Cironuzda ihracatın payının son 5 yıldaki değişimi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bülent HAMZAOĞLU: YALTES, iki yöntem ile ihracat yapıyor. Birinci yöntem, Thales üzerinden dünyada ve Türkiye’de gerçekleşen ihracat projeleri. Bu kapsamda, özellikle Thales Hollanda tarafından yürütülen; Tip 31 fırkateyni projesi ile Alman Deniz Kuvvetlerinin K130 (2. Paket) ve F126 projelerinde savaş yönetim sistemlerinin çeşitli donanımlarını sağlıyoruz. Yine Thales Muhabere Sistemlerinin Türkiye’de geliştirilen ihraç projelerinde de muhabere sistemlerinin kabinleri (rakları) ile ilgili işlerde ve gemi üzeri işlerinde yer alıyoruz.

İkinci olarak da Türk savunma sanayisi firmaları ile tersaneleri tarafından gerçekleştirilen projelere, hem savaş yönetim sistemi hem EPKİS hem de muhabere sistemleri entegrasyonları kapsamında çözüm sağlıyoruz. Savaş yönetim sistemi ve EPKİS çözümlerimiz 27 ülkede görev yapıyor. Hedefimiz, bu sayıları daha da arttırmak. Pakistan MİLGEM de hesaba katıldığında, mevcut iş miktarımızın %40’ının üzerindeki bölümünün ihracat projeleri olduğunu söyleyebilirim.

YALTES’in Yeni Nesil Konsol üretim çalışmaları, DİMDEG ve BARBAROS Yarı Ömür Modernizasyonu Projeleri için tüm hızıyla devam ediyor.

MSI Dergisi: İhracat cephesinde, önümüzdeki dönemde hangi gelişmelerin olmasını beklemeliyiz?

Bülent HAMZAOĞLU: İhracat cephesindeki en büyük beklentimiz, savunma sanayimizdeki lokomotif firmalar ile tersanelerin, başta dost ve kardeş olarak tanımladığımız Körfez ve Hazar Bölgesi ile Uzak Doğu ülkelerindeki iş hacimlerini arttırmaları. Onların açtığı yolda, biz zaten kendini kanıtlamış ürünlerimiz ile yer alacağımızdan eminiz. Ayrıca, dünya üzerinde 20’den fazla ülkede uzun yıllardır başarı ile kullanılan TACTICOS çözümlerinin modernizasyonunda, Thales Hollanda ile yer almayı planlıyoruz. Bu konuda da kendimize çok güveniyoruz. Bangladeş Deniz Kuvvetlerinin sancak gemisi üzerinde hem donanım geliştirme hem yazılım güncelleme hem de gemi üzeri entegrasyon faaliyetlerimiz, gerek son kullanıcı gerekse Thales Hollanda tarafından takdir ile karşılandı. Benzer çözümler, Deniz Kuvvetlerimiz dâhil TACTICOS kullanıcılarına sunuluyor ve biz de sonuçlarını heyecanla bekliyoruz.

MSI Dergisi: Önümüzdeki dönemde YALTES yeni iş alanlarına girecek mi?

Bülent HAMZAOĞLU: YALTES olarak yeni iş alanlarından ziyade mevcut iş alanlarımızı, ilave yeteneklerle ve teknolojilerle destekleyerek genişletmeyi hedefliyoruz. Savaş yönetim sistemleri kapsamında görev sistemleri çözümümüzü küçük platformlardan başlayarak pazarlamak; EPKİS ve köprüüstü çözümlerimiz ile savaş yönetim sistemlerini birleştirerek tek ağ üzerinde birleştirilmiş çözümler (unified solutions) sağlamak; muhabere sistemleri entegrasyonunda daha etkin rol oynamak ve anahtar teslim entegrasyon çözümleri sağlamak, ana hedeflerimiz olacak.

İkinci faaliyet alanımız da Thales’in sağladığı sistemler ve birlikte şirketimizin kuruluşundan bu yana sağladığı özgün çözümler için Müşteri Destek Servisi sağlamak. Bu kapsamda, yedek parça ve sistem tedariki, modernizasyon, demodelik çözümü, bakım ve uzaktan destek faaliyetleri ile ilgili iş payımızı yükseltmek istiyoruz.

YALTES’in savaş yönetim sistemi ve EPKİS çözümleri, 27 ülkede görev yapıyor.

MSI Dergisi: Eklemek istediğiniz başka bir konu ya da konular var mı?

Bülent HAMZAOĞLU: MSI Dergisi’ne, yeni görevim dolayısı ile yapmış olduğu ziyaret için çok teşekkür ediyorum. Uzun yıllardır şirketimizi takip eden, başarılarımızı kamuoyuna duyuran derginize, yayın hayatında başarılar diliyorum.

YALTES Genel Müdürü Bülent Hamzaoğlu’na, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.