Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 YALTES, Denizaltı Platformlarıyla İlgili Çalışmalarının Ulaştığı Noktayı Gösterdi

YALTES, Denizaltı Platformlarıyla İlgili Çalışmalarının Ulaştığı Noktayı Gösterdi

YALTES, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve beraberindeki heyeti, standında ağırladı.

Suüstü platformlarına yönelik çözümleri sektör genelinde yakından bilinen YALTES, 2016 yılından beri denizaltılar için de çözümler sunuyor. Firma, iki farklı sınıftaki denizaltı için ürün geliştirme çalışmalarını başarıyla tamamladı. YALTES’in standını ziyaret edenler, bu çalışmaları yakından inceleme imkânı buldular.

YALTES’in fuarda öne çıkarttığı ürünleri; Suüstü ve Denizaltı Savaş Yönetim Sistemi (SYS) donanımları ve PİKET 3000 Entegre Platform Kontrol & İzleme Sistemi (EPKİS) ve bunun alt birimleri oldu. Bunlar arasında, PREVEZE Sınıfı SYS Modernizasyonu kapsamında geliştirdiği; Çok Amaçlı Operatör Konsolu, iki farklı tip kabinet, silah kontrol kabineti, yerel atış panelleri, CSVN (Combat System Video Network / Savaş Sistemi Video Ağı) sistemi ve CSDN (Combat System Data Network / Savaş Sistemi Veri Ağı) donanımları, ilk kez bir fuarda tanıtıldı.

Çok Amaçlı Operatör Konsolu, denizaltıların SYS’sinde, operatör-sistem arayüzünü sağlıyor. Kabinetler, SYS kapsamındaki veri ve video ağlarının ve diğer alt sistemlerin arayüz birimlerini barındırıyor. Ayrıca, farklı tipleri alt sistemler için kesintisiz güç kaynaklarını içeriyor. Torpido atışı için gerekli donanımlar, silah kontrol kabinetlerinde yer alıyor. Yerel atış panelleri ise silah kontrol kabinetlerinin insan-sistem arayüzünü sağlıyor.

Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet Kendir, YALTES standını ziyaret etti.

Bu donanımlar, hem hava hem de su soğutmalı olarak çalışabiliyor. Denizaltılardaki kısıtlı hacme sığacak şekilde tasarlanan bu çözümler, ergonomiden ve bakım yapılabilirlikten ise taviz vermeyecek özelliklere sahip. Örneğin, konsolların iç yerleşimi ve katlanabilir ve açılabilir mekanizmaları, alt birimlere kolayca erişilebilmesine olanak sağlıyor.

YALTES yetkilileri, kullanıcı isterlerine göre ve özgün olarak baştan tasarlanan bu donanımların, zorlu çevre koşul testlerini ilk seferinde başarı ile geçtiğinin de altını çiziyor.

YALTES’in fuardaki bir diğer gündem maddesi, yurt dışına yönelik faaliyetleri oldu. Firma, Thales bünyesinde aldığı yeni siparişlerle ihracatını arttırmaya devam ediyor. Bu doğrultudaki bir diğer gelişme de YALTES’in, bu yıl, ataşe alımları için Hollanda’da YALTES BV firmasını kurması oldu. Türk müşterilerine verdiği hizmeti bir üst seviyeye taşımayı amaçlayan YALTES, Thales Group firmalarının Türkiye’deki tek yetkili temsilcisi olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bulunan Thales ürünleri için teknik yardım, yedek parça ve onarım destek faaliyetlerini yürütüyor. Böylece, ilgili platformların etkinliğine katkı sağlanması hedefleniyor.

YALTES, Paydaşları ile Buluştu

YALTES, fuarda, bir dizi temasta bulundu. YALTES Genel Müdürü Bülent Hamzaoğlu, bu temaslarla ilgili, şunları söyledi: “Her IDEF’te olduğu gibi sektör içindeki paydaşlarımıza, müşterilerimize ve son kullanıcıya yeniliklerimizi göstermek, ana beklentimizdi. Pandemi nedeniyle uzun süredir birbirimizden uzak kaldığımızdan IDEF 2021, yüz yüze görüşme olanağı da sağladı.

Milli Savunma Bakanlığı ve Savuma Sanayii Başkanlığından çeşitli düzeyde ziyaretçileri, yabancı heyetleri, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı heyetlerini standımızda konuk etme fırsatımız oldu. Tersaneler Genel Müdürlüğü ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının çeşitli birimleri ile de görüşmeler yaptık. Yurt içinde şimdiye kadar iş birliği yaptığımız ya da iş birliği potansiyeli bulunan TÜBİTAK, STM, ASELSAN, HAVELSAN gibi kuruluşlarla ve tersanelerle görüşmeler ve toplantılar gerçekleştirdik.

Pandemi şartları ve yaz aylarındaki tatil periyoduna rağmen IDEF 2021’e katılım oldukça fazlaydı. Başarılı bir fuar geride kaldı. 20. yılına çok az bir süre kala savunma sanayisindeki güvenilir firma imajını daha da güçlendirmeyi hedefleyen YALTES, çalışmalarına son hızla devam edecek.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.