Ana Sayfa Haberler YALTES’in Geliştirdiği Konsollar, Kendilerini, AKYA Torpidosunun Atışlarında da İspat Etti

YALTES’in Geliştirdiği Konsollar, Kendilerini, AKYA Torpidosunun Atışlarında da İspat Etti

YALTES’in denizaltı platformlarına yönelik çözümleri, kendilerini sahada ispat etmeye devam ediyor. Bunların son halkası, Mart ayı içinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan AKYA torpidosunun başarılı atış testleri oldu. Söz konusu atışlar, TCG PREVEZE (S-353) denizaltısından yapıldı. YALTES’in geliştirdiği ve ürettiği konsollar, PREVEZE sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu faaliyetleri kapsamında, bu denizaltıya entegre edilmşti. YALTES Genel Müdürü Bülent Hamzaoğlu, MSI Dergisi’nin 219. Sayısında (Şubat 2022) yayınlanan söyleşide, bu çalışmalarla ilgili şunları söylemişti: “2021’de bizim için en önemli proje, PREVEZE sınıfı denizaltıların yarı ömür modernizasyonu (YÖM) oldu. Bu modernizasyon kapsamında bir dizi sistemi TÜBİTAK’a teslim ettik. YALTES, suüstü platformlarında kendini ispat etmiş bir firma. Denizaltı platformlarının ise kendine özgü hacim, soğutma, elektrik gücü kısıtları ve daha zorlu çevresel koşul testleri bulunuyor. PREVEZE YÖM, bizim, bu farklılıkların zorluklarını aşan çözümler sunabildiğimizin başlıca göstergesi oldu. Projeye, bu nedenle büyük bir önem atfediyoruz.

Projede, 2021’de, sağladığımız donanımların kurulumunu yaptık. Tesislerimizde, sunumlarımızda tek parça gördüğünüz o konsollar ve kabinetler, denizaltıdaki kısıtlı alanda, ergonomik bir şekilde kurulabilmeleri için parçalara ayrıldı. Daha sonra, aşama aşama tüm testleri geçtik ve denizaltı, deniz testlerinin ardından teslimata hazır hale geldi.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.