Ana Sayfa Özel Dosyalar8'inci DSS YALTES, Savaş Sistemi Video Ağını Sayısal Hâle Getirdi

YALTES, Savaş Sistemi Video Ağını Sayısal Hâle Getirdi

MSI Dergisi’nin 153’üncü sayısında yayımlanan ve 16-17 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 8’inci Deniz Sistemleri Semineri’ne ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı özel dosyadaki “YALTES, Savaş Sistemi Video Ağını Sayısal Hâle Getirdi” başlıklı özel haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

YALTES, seminere, kuruluşunun 15’inci yılını kutlayarak geldi. Dünya denizlerinde başarıyla görev yapan ürünlerini, teknolojik gelişmeler doğrultusunda güncel tutan firmanın gündemini ise Combat System Video Network (CSVN / Savaş Sistemi Video Ağı) çözümünün sayısal sürümü oluşturdu. YALTES Sistem Mühendisliği Müdürü Orhan Barış, seminerde, yeni nesil CSVN’yi anlatan bir sunum yaptı.

CSVN sistemi, temelde, video tipi verilerin; gemi içerisinde gerekli yerlere dağıtımını, kayıt edilmesini ve gösterimini sağlıyor. Gemi üzerinde tanımlanan yetkilendirme dâhilinde, kullanıcılar; operatör konsollarının ekran görüntülerini ve gemi üzerindeki elektro optik alıcılardan, silah sistemlerinden ve geminin kapalı devre kamera sisteminden gelen videoları, yine operatör konsollarından veya tanımlanmış diğer ekranlar üzerinden izleyebiliyorlar.

CSVN’nin analog sürümü; GENESİS projesi kapsamında modernize edilen, GABYA sınıfı 8 fırkateynde; MİLGEM projesinin ilk 2 gemisinde ve LST projesi kapsamında inşa edilen 2 gemide başarıyla görev yapıyor.

 

YALTES Strateji Danışmanı Mehmet Yenen, SSM Deniz Araçları Daire Başkanı Alper Köse’ye, YALTES’in çözümleri hakkında bilgi verdi.

YALTES, bu sistemin, tamamen sayısal hâle getirilmiş; IP tabanlı, dağıtık mimariye sahip ve yenilenmiş sürümünü geliştirdi. Bu süreçte, sayısal sürüme; sahadan, ARMERKOM’dan ve HAVELSAN’dan gelen görüş ve geri beslemeler de yansıtıldı. Sistem, böylelikle gelişen ihtiyaçlara daha iyi cevap verebilecek hâle geldi. CSVN’nin sayısal sürümü; MİLGEM projesinin 3’üncü ve 4’üncü gemileri ile Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi projesi kapsamında inşa edilen ANADOLU’ya entegre edilecek. Her iki sürümün karşılaştırması, Tablo 1’de yer alıyor.

Tanımlı operatör sayısı, izleme ve kayıt noktası gibi çeşitli sınırlandırmaları ortadan kaldırmasının da ötesinde, 2’nci Nesil CSVN’nin, analog sisteme göre belki de en büyük avantajları; dağıtık mimarili, modüler ve yazılım tabanlı olması.

Yeni nesil CSVN’nin blok şeması.

 

Bu özellikler, 2’nci Nesil CSVN’nin, gemi üzerinde gelecekte gerçekleştirilecek bir modernizasyon ile eklenebilecek sistemlere, kolayca adapte edilebilmesini de sağlayacak. Ayrıca, sistemdeki canlı veya kayıtlı görüntüler, sadece operatör konsollarına değil; komutan kamarası veya 2’nci komutan kamarasında bulunan dokunmatik ekranlar gibi farklı ekranlara da iletilebiliyor. Hatta yönetici (admin) olarak tanımlanmış bir gemi personeli dahi sisteme, yeni kameralar ekleyip çıkarabiliyor. Sistem, ölçeklenebilir yapısı sayesinde, yeni görüntü kaynakları eklendiğinde, kapasite sorunu yaşamıyor. Sistemde, ticari kodlayıcılar (codec) kullanıldığı için, kayıt edilen videoların sonradan tasnif edilmesi, filtrelenmesi veya eğitim maksadıyla sistem dışına taşınması da daha kolay hâle geliyor.

YALTES, çözümlerini, Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal, Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir ve Deniz Kuvvetleri Teknik Komutanı Tümamiral Ahmet Çakır’a da anlatma fırsatı buldu.

 5,787 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.