Ana Sayfa Manşet YALTES’in Teknik Kabiliyetleri, Çözümlerini Rakipsiz Hale Getiriyor

YALTES’in Teknik Kabiliyetleri, Çözümlerini Rakipsiz Hale Getiriyor

Ürünleri, Türk Deniz Kuvvetlerinin envanterindeki GABYA sınıfı fırkateynler gibi birçok platformda kullanılan YALTES, ürünlerini ömür devri boyunca desteklemeye devam ediyor.

YALTES’in suüstü SYS çözümlerinin arkasında, mühendislik, test ve kalite başta olmak üzere teknik ekiplerinin emeği bulunuyor. Firmanın, ürünlerini ömür devri boyunca desteklemeye devam etmesi ise kullanıcı memnuniyetini bir üst seviyeye taşıyor.

YALTES’in suüstü SYS çözümleri alanındaki başarısı, firmanın farklı birimlerinin sağladığı katkılarla gerçekleşiyor. YALTES mühendislerinin tasarladığı etkin çözümler, eksiksiz bir test ve kalifikasyon süreci sonrasında doğrulanıyor. Firmanın dünya çapında yürüttüğü projelerin her birinden süzdüğü kalite gereksinimleri, bu çözümlerin küresel çapta rekabetçi olmasını sağlıyor. Envantere giren ürünlere verilen destek ise hiç kesintiye uğramıyor.

YALTES Mühendislik Müdürü Orhan Barış

Mühendislik Kabiliyetleri de Gelişiyor

YALTES’in SYS çözümlerinin arkasında, ciddi bir mühendislik gücü bulunuyor. YALTES, organizasyonunda, tüm mühendislerini aynı birim altında, Mühendislik Müdürlüğü’nde bir araya getiriyor ve bu insan kaynağı havuzunda, projeleri için ekipler oluşturuyor. Bu yaklaşım, ürün hattı çalışma mantığıyla bir araya geliyor ve Mühendislik Müdürlüğü; sistemlere kazandırılacak kabiliyetlerin tespit edilmesi ve uzun vadede çalışılacak alanların belirlenmesi gibi görevleri de üstleniyor.

YALTES’te 2005 yılından bu yana çalışan Mühendislik Müdürü Orhan Barış, YALTES’in mühendislik kabiliyetlerini, hem Türkiye’deki son kullanıcılara ve entegratör firmalara hem de Thales’e defalarca kez ispat ettiğini vurguluyor. Önümüzdeki döneme yönelik olarak uyguladıkları mühendislik anlayışını da şöyle tarif ediyor: “Farklı projelerde elde ettiğimiz birikimleri, yeni projelere uyguluyoruz. Artık son kullanıcıyı anlamak ve sistem mühendisliği yaklaşımını göstermek çok önemli hale geldi. Hem doğru çözümün ortaya konması hem de bunun hızlı bir şekilde yapılabilmesi için bazı süreçlerin, sözleşme başlangıcından daha öne alınması yaklaşımı, dünya genelinde popülerlik kazanmaya başladı. Buna, takvimde öne alma anlamında ‘shift left’ deniliyor. Biz de bu yaklaşımı uyguluyoruz. Kullanıcılarımızı çok iyi anlamaya, onları bilgi ve birikimlerimizle yönlendirmeye, kendini ispat etmiş bileşen ve alt sistemleri yeniden kullanmaya çalışıyoruz.”

YALTES’te Kalifikasyon Faaliyetleri, Proje Süreçlerinin İlk Aşamasında Başlıyor

YALTES’in SYS çözümlerinin başarısında, tasarım ve üretim kabiliyetlerinin yanı sıra test kabiliyetleri de önemli bir rol oynuyor. Doğru testlerin, iyi bir planlamayla zamanında yapılması, hem ürünlerin proje takvimi kapsamında hazır hale gelebilmesini hem de teslim edildikten sonra güvenilir bir şekilde çalışabilmesini sağlıyor.

YALTES Test Müdürü Oğuzhan Karaman

YALTES, testlerle ilgili süreci, projelerin ilk safhalarında başlatıyor. Bu doğrultuda yeni bir ürün geliştirilirken aynı zamanda tasarım, doğrulama ve kalifikasyon faaliyetlerini, sistem mühendisliği disipliniyle uyumlu bir şekilde, eş zamanlı olarak yürütüyor. Böylece, sistem tasarım ve geliştirme faaliyetinin her adımında, ilgili projeye atanmış olan tasarım doğrulama mühendisi de kendi çalışmalarını planlayabiliyor. Tasarım fazlarında alınan kararlarda sürece dâhil olarak, ürünün olgunluk seviyesini arttırıyor. Gereksinimlerin doğrulanması aşamasında ise faaliyetleriyle ilgili sistem mühendisi ya da tasarım mühendisine geri beslemelerde bulunuyor.

Zorunlu Testlerin Ötesine Geçen Yaklaşım

YALTES, kalifikasyon faaliyetlerine, belli bir projenin ötesinde, daha bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşıyor. Bu doğrultuda testleri, ilgili ürünün kullanılabileceği tüm projeleri düşünerek planlıyor. Ayrıca, farklı ülkeler için yürüttüğü projelerde talep edilen testleri, diğer projelerinde de uyguluyor. Bu yaklaşımların sonucunda YALTES, projelerinde sıklıkla son kullanıcının talep ettiği kalifikasyondan daha kapsamlı testler gerçekleştiriyor.

YALTES’in testler konusundaki bu yaklaşımı, son kullanıcının çok daha güvenilir çözümleri envantere alabilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, YALTES’in ürünlerini rahatlıkla farklı platformlara uyarlayabilmesinin de kapsını açıyor. Örneğin, bir suüstü kabinetine uygulanan ek bir test, aynı kabinetin sualtı platformları için de kalifiye edilmesini sağlıyor ve YALTES, aynı kabineti sualtı platformları için de kalifiye edilmiş ve hazır bir ürün olarak sunabiliyor.

Güven, Kontrole Mani Değil

YALTES Test Müdürü Oğuzhan Karaman, yaklaşık 15 yıldır YALTES’te çalışıyor. Bu süreçte üretilen tüm ürünlerin test faaliyetlerine katkı veren Karaman, yaptıkları işin zorluklarını şöyle tarif ediyor: “Her işin kendine has zorlukları mevcut; ancak tasarım doğrulama ve kalifikasyon faaliyetlerinde dikkat ve titizlik, her zaman ön planda oluyor. Aynı zamanda oldukça da sabırlı olmalısınız. Ancak, farklı disiplinlerden kişilerle oluşan takımlarda, herkeste aynı dikkat ya da sabır olamayabiliyor. Sabırla aynı şeyleri deneyebilmek, işimizin en zor yanlarından biri.

YALTES Test ve Entegrasyon Müdürü Mustafa Gençalp

Birilerinin ‘tamam, oldu, çalışıyor, masada çalışıyordu, platformda da çalışır’ vb. sözlerine şüpheyle yaklaşarak sistemin doğruluğunu, bizzat üzerinde zaman harcayarak sizin test etmeniz ve sistemin de içinize sinmesi şart. Benim de bu sektördeki büyüklerimden öğrendiğim ve inandığım bir söz var: Güven, kontrole mani değildir.”

Kalitede Dünya Standartları Geçerli

YALTES’in ürünlerinin dünya genelinde kullanılması ve bunların, Thales gibi alanında lider bir firmanın süreçlerinden geçerek teslim edilmesi, kalite ile ilgili gereksinimleri de farklı bir boyuta taşıyor. YALTES Kalite Müdürü İrem Üstüner Tonatlı, bu konuda şu örneği veriyor: “Yurt dışında, ürünlerin çevreye duyarlı bir şekilde üretilmesi de önem kazanmaya başlayan bir konu. Örneğin, konsolların kaplamasının, çevre dostu SurTec 650 teknolojisiyle yapılması, yurt dışı projelerimizde talep edilen bir gereksinimdi. Biz bu durumu, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına da aktardık. Onlara bir rapor sunduk. Onlar da değerlendirdi ve uygun gördüler. Böylece, yurt içi projelerinde teslim ettiğimiz konsolları da SurTec 650 teknolojisiyle üretmeye başladık.”

YALTES’in bu yaklaşımı, ürünlerinin dünyanın önde gelen firmaları tarafından da kabul görmesinin önünü açıyor. Bu durumu yansıtan en güzel örneklerden biri, Gabya sınıfı fırkateynlere gelişmiş SeaSparrow füzelerinin (ESSM) entegrasyonu sırasında ihtiyaç duyulan kabinet oldu. YALTES’in sunduğu çözüm, entegratör firma olan Lockheed Martin’in gerçekleştirdiği testlerden ilk seferinde geçerek kullanıma alındı.

YALTES’in GENESİS projesi kapsamında ürettiği kabinet, 2006 yılındaki testler sırasında görülüyor.

YALTES’ten Ömür Devri Boyunca Kesintisiz Destek

YALTES, suüstü SYS çözümlerini, ömür devri boyunca desteklemeye devam ediyor. 2004 yılından beri YALTES’te çalışan ve halen Test ve Entegrasyon Müdürlüğü görevini yürüten Mustafa Gençalp, firmanın teslim ettiği tüm ürünlere katkı verdi. Gençalp, 20 yıla yaklaşan YALTES kariyerinde yaşadıkları ve gördüklerinin sonucunda, kullanıcılara karşı sorumluluklarının hiçbir zaman bitmediğini belirtiyor: “Teslim ettiğimiz tüm ürünlerde ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu gidermek konusundaki desteğimizi hiç kesmiyoruz. Ürünlerimiz, çok yüksek bir güvenilirlikle hizmet veriyor; yine de arada kullanıcılarımızın bize sorması gereken konular gündeme gelebiliyor. Kullanıcılarımız, tersanede ya da gemide, bize her zaman ulaşabiliyorlar. Biz de dile getirilen tüm konuları mutlaka çözüme kavuşturuyoruz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.