Ana Sayfa Söyleşiler Yarım Asırdır Kablo Sektörünün Güvenilir Çözüm Ortağı: Üntel Kablo

Yarım Asırdır Kablo Sektörünün Güvenilir Çözüm Ortağı: Üntel Kablo

Yarım asrı geride bırakan Üntel Kablo, dünyanın birçok ülkesinde; gemi kabloları başta olmak üzere, havaalanı pist aydınlatma, demiryolu sinyalizasyon, petrol ve doğal gaz sondaj platformları, madenler ve tüneller, kaynak makinaları ve vinçler gibi alanlar için sunduğu kablo çözümleriyle enerji aktarıyor. Ürünlerini 100’ün üzerinde ülkeye ihraç eden firma, yaptığı AR-GE ve teknoloji yatırımlarıyla bu başarısını sürdürmeyi hedefliyor. Yılda 30 bin ton kablo üretim kapasitesine sahip olan Üntel Kablo’nun 350’ye yakın ürünü, uluslararası kuruluşlar tarafından sertifikalandırıldı. Üntel Kablo Yönetim Kurulu Üyesi Onur Serhat Günan, “Sektörde Üntel Kablo olarak farkımızı her zaman ortaya koyuyoruz. Savunma ve havacılık sanayisi alanındaki en önemli farkımız da uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve uluslararası sertifikalarımızdır. Sertifikalandırmaya bir satış aracı olarak değil, yatırım aracı olarak bakıyoruz. Bu sayede gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok daha önemli projelerde görev alabiliyoruz. Yapılan teknoloji ve kapasite yatırımları sayesinde Üntel Kablo, bugün dünyada tanınan bir firma oldu ve birçok ülkede referans nitelikli projelerde yer aldı; almaya da devam ediyor.” dedi.

MSI Dergisi: Onur Bey, dünyanın önde gelen özel ve kauçuk kablo üreticilerinden olan Üntel Kablo, yarım asırdan fazla bir zamandır faaliyet alanının önemli oyuncularından biri. Üntel Kablo açısından son dönemin öne çıkan gelişmeleri neler oldu?

Onur Serhat GÜNAN: Üntel Kablo, bu sene 51’inci yaşını kutluyor. Kuruluşundan günümüze en yüksek kalitede ürünü üretme hedefi ile faaliyet gösteren firmamız, atılan güvenli ve emin adımlar sayesinde sağlıklı bir büyüme grafiği sergiledi. Özellikle son 10 yılda yaptığı yatırımlarla sektöründe fark yaratan bir firma olarak kendini ispatladı. Üntel Kablo, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda her geçen sene artan satış hacmi ve bunun paralelinde yapılan teknoloji ve kapasite yatırımları ile bugün dünyada tanınan bir firma oldu. Uluslararası birçok kuruluşun onaylı ve tercihli tedarikçi listesinde yer alan firmamız, bu sayede halihazırda uzun yıllardır ürettiği ürünleri, projelere yönelik özel çözümleri, satış öncesi ve sonrası teknik destek hizmetleri ile dünyanın birçok ülkesinde referans nitelikli projelerde yer alıyor. Bugün Üntel Kablo ürünleri, 100’ün üzerinde ülkede kullanılıyor.

Son yıllarda yaptığımız en önemli atılımlardan biri ise AR-GE merkezimizin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanması olmuştur. Bununla beraber kalite kontrol laboratuvarlarımız tarafında da önemli gelişmeler olmuştur. Ürün ve test güvenirliliğine verdiğimiz önemin bir sonucu olarak; Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından akreditasyon kapsamına alınan, ulusal ve uluslararası normlara TS EN ISO/IEC 17025:2017 uygunluğumuzu, yetkin bir şekilde yürüterek ilk başvurumuzda eksiksiz olarak tamamlayarak akreditasyon belgesini almaya hak kazandık.

Bu belge ile ulusal ve uluslararası laboratuvar hizmetleri veren akredite laboratuvarlar ile eş değer hizmet verdiğimiz ve vereceğimiz kanıtlandı. Belgemizin test kapsamını yıldan yıla arttırmayı hedefleyen Kalite Kontrol birimimiz, kapsamımızda yer alan testler ile artık dışarıya da hizmet verebileceğimizi bir kez daha duyurmuş oldu. Bununla beraber laboratuvarlarımız Elektrik Ekipmanları için Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (International Electrotechnical Commission for Electrical Equipment / IECEE) tarafından da akredite edildi. Yine bu sene içerisinde laboratuvarlarımız, IECEE CB Programı “Müşterilerin Test Tesislerinin Kullanımı Programı”na uygun olarak değerlendirildi ve ürünlerin standarda göre test edilmesine yönelik ISO/IEC 17025:2017’nin geçerli gerekliliklerine uygun olduğu tespit edildi.

Krizlere Karşı Önceden Tedbirler Alındı

MSI Dergisi: Son birkaç yılda dünya ağır bir pandemi ve ekonomik daralma yaşadı. Bu olumsuzlukların etkileri tam olarak bitmiş değil. Üntel Kablo, bu dönem ve sonrasında gerek iç pazarda gerekse global arenada söz konusu daralmayı aşmak ya da olumsuz etkilerini azaltmak için neler yaptı?

Onur Serhat GÜNAN: Son yıllarda dünyamız zorlu dönemlerden geçiyor ve şüphesiz bunların olumsuz yansımalarını biz de zaman zaman hissediyoruz. Hammadde ve enerji krizleri, ekonomik dalgalanmalar şirketleri ayakta kalma konusunda zorluyor. Buna rağmen güçlü finansal yapımızın da sağladığı avantajla hedeflerimizi yakalamak için çaba gösteriyoruz. Günün gereksinimlerine, dinamik ve çevik bir şekilde ayak uydurmak için kendimizi, ekibimizi, tesisimizi geliştiriyoruz. Üntel Kablo, pandemi döneminde, bu süreci asgari olumsuz etkiyle atlatabilmek için öncelikle TSE Covid-19 güvenli üretim sertifikasını aldı. Bu sayede de üretimlerimizi aksatmadan sürdürdük. Sonrasında da teknolojik anlamda uzaktan çalışmaya imkân veren altyapılarımızı geliştirdik. Hatta bu anlamda, ISO 27001 Bilgi Güvenliği kapsamında en sağlıklı şekilde güvenilir erişimi sağlayarak kesintisiz olarak hizmetlerimize devam ettik. Tabii ki bu dönemde finansal durumlardan olumsuz etkilenmelerimiz de oldu. Ancak Üntel Kablo, öz kaynak yapısı sayesinde oluşabilecek krizlere mahal vermeden, önceden tedbirler alarak zorlukları aşmasını bildi. Gerek alternatif tedarikçiler yaratarak gerekse sipariş planlamalarını ve finansal düzenlemelerini daha önceden yaparak olası gecikmelerin önüne geçtik. Bu sayede de bu süreci asgari olumsuz etkiyle kapattık.

Üretim bandından çıkan kablolar, çeşitli testlerden geçirildikten sonra kullanıcıya ulaştırılıyor.

MSI Dergisi: Geniş bir ürün yelpazesiyle savunma ve havacılık da dâhil olmak üzere farklı sektörlere yönelik çözümler üretiyorsunuz. Üntel Kablo’nun faaliyetlerinde savunma ve havacılık sanayisinin yeri nedir?

Onur Serhat GÜNAN: Ürünlerimiz dünyanın birçok ülkesinde, gemi kabloları başta olmak üzere, havaalanı pist aydınlatma, demiryolu sinyalizasyon, petrol ve doğal gaz sondaj platformları, madenler ve tüneller, kaynak makinaları, vinçler gibi tecrübe gerektiren endüstriyel uygulamalara enerji taşıyor. Tüm bu ürün grupları arasında savunma ve havacılıktan bahsetmek gerekirse ikisinin beraber ve ayrı değerlendirebileceği noktalar var. Şöyle ki; Üntel Kablo hem sivil hem de askeri havaalanlarına, helikopter pistlerine kablolar üretiyor. Yurt içinde sivil alanda Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ve Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş (HEAŞ) şartnamesine uygun havaalanı pist aydınlatma (AGL) kabloları üretirken; askeri alanda da askeri şartnamelere uygun üretim yapıyoruz. Yurt dışındaki kullanıcılar için ise talep edilen bölgenin standardına uygun olarak sertifikalı kablo üretimi yapıyoruz. Savunma ve havacılık sanayisi için yaptığımız ürünlerle yalnızca havacılık alanında değil, özellikle askeri gemilerde kullanılan marin tipi kablolarda dünyanın sayılı üreticileri arasında yer alıyoruz. Türkiye’de askeri gemi kablolarını VDE sertifikası ile üreten ilk ve tek firmayız. Dünyada ise bu sertifikaya sahip olan birkaç üreticiden biriyiz. VDE sertifikası, çok uzun ve zorlu test süreçleri olan; sadece çok üst düzey üretim yeteneği ve kalite anlayışıyla üretilmiş kablolarla alınabilecek bir sertifikadır. Bu kablolarımız aynı zamanda Alman Silahlı Kuvvetleri tarafından da onaylı. Askeri gemilerde kullanılan tüm enerji, sinyal ve haberleşme kablolarını tek çatı altında üretip kullanıcılarımıza sunabiliyoruz. Üntel Kablo, ürün gamı ve sertifika çeşitliliği sayesinde savunma ve havacılık sanayisinin prestijli projelerinde yer alıyor. Türkiye’de sektörün lider firmalarından; ASELSAN, ASFAT, Baykar, HAVELSAN, Roketsan ve STM gibi kurumların da onaylı tedarikçisiyiz.

TCG ANADOLU ve TCG İSTANBUL’un Çözüm Ortağı Üntel Kablo

MSI Dergisi: Savunma ve havacılık sanayisine yönelik çalışmalarınızda hangi projeler öne çıkıyor? Üntel Kablo, bu projelerde hangi çözümleri sağladı ya da sağlıyor?

Onur Serhat GÜNAN: Üntel Kablo olarak birçok farklı ülkede, pek çok projeye imzamızı attık. TCG ANADOLU, TCG İSTANBUL fırkateynleri ve daha birçok projenin kablo tedarikçisi Üntel Kablo oldu. Yurt dışında yapılan projelerde ise Türk savunma ve havacılık sanayisinin tek seferde yaptığı en yüksek meblağa sahip ihracat projesi olma özelliğini taşıyan PN MİLGEM korvetleri listenin başında geliyor. Devletten devlete anlaşma modeli ile Pakistan Deniz Kuvvetleri için Türkiye ve Pakistan’da eş zamanlı olarak inşa edilen PN MİLGEM korvetleri; uzun menzilli etkin sensör ve silah sistemleri ile donatılmış, düşük radar kesit alanı ve düşük akustik izi sayesinde izlenmesi zor, yüksek güvenilirliğe ve caydırıcılığa sahip yeni nesil korvetlerdir. Bunların dışında Üntel Kablo; Hollanda, İtalya, Mısır, Endonezya gibi birçok ülkenin milli savunma sanayisinin çözüm ortağı oldu.

Üntel Kablo, kısa süre sonra Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girecek olan TCG İSTANBUL fırkateyninin kablo tedarikçisi oldu.

MSI Dergisi: Askeri gemilere yönelik kablo üretimi konusunda sektörde en geniş ürün portföyüne sahip olan firmalardan birisiniz. Sizi bu konuda diğer üreticilerden ayıran özellikleriniz nelerdir?

Onur Serhat GÜNAN: Genel anlamda baktığımızda, sektörde Üntel Kablo olarak farkımızı her zaman ortaya koyuyoruz. Ancak savunma ve havacılık sanayisi açısından en önemli farkımız, uzun yıllara dayanan tecrübemiz ve uluslararası sertifikalarımız olmuştur. Görev aldığımız projeler için geliştirdiğimiz ürünler ve buralardan aldığımız geri bildirimlerle kendimizi geliştirme fırsatı buluyoruz. Ürünlerimizi daha iyiye götürerek portföyümüze yeni ürünler ekliyor ve sektörün çözüm ortağı oluyoruz. Zorlu üretim ve test koşulları ile öne çıkan bir ürün grubu olan VG 95218 tipi askeri gemi kablolarını sertifikalandırdık. Askeri tip gemiler ve denizaltılar için tasarlanan bu kablolar, yapıları itibarıyla kuru ve ıslak deniz ortamlarında kullanılabilirler. Zehirli gazlar çıkarmayan ve düşük duman yoğunluğuna sahip bileşenler kullanılarak üretilen bu kablolar, ekranlı yapıları sayesinde, elektromanyetik koruma gerektiren ortamlarda da kullanılabilirler. Bu sertifikalandırmayı Alman Silahlı Kuvvetlerinden yapan ilk ve tek Türk firmasıyız. Bu kablolarda ayrıca, Türk Loydu ve DNV gibi sertifikalara da sahibiz. Bu sayede savunma ve havacılık sanayisinde sadece Türkiye’den değil, dünyanın her yerinden gelen projelere de cevap verebiliyor ve ürünlerimizi ulaştırıyoruz.

Askeri tip gemiler ve denizaltılar için tasarlanan VG 95218 tipi askeri gemi kabloları.

MSI Dergisi: Hâlihazırdaki üretim kapasiteniz nedir?

Onur Serhat GÜNAN: Yılda 4 bin ton karışım (kompound) ve 3 bin ton bakır inceltme üretim kapasitesi de dahil, yaklaşık 30 bin ton kablo üretebilen modern teknolojiye sahip tesislerimizde, prestijli üreticilerden temin edilmiş makinelerimiz, güçlü ekibimiz ve gelişmiş ERP sistemimiz ile kati müşteri memnuniyetini hedefliyoruz. Kısa süre içinde Dilovası fabrikamızın yer aldığı, sahip olduğumuz arsanın içinde yer alacak 2. etap fabrika binamızı tamamlamayı planlıyoruz. Burada 20 bin metrekare ilave kapalı alana sahip olmayı hedefliyoruz. Bu alanda hem kapasite anlamında artış hem de yeni ürün grupları için makine ve ekipmanları tesisimize katmayı hedefliyoruz.

“Sertifika Satış Değil, Yatırım Aracı”

MSI Dergisi: Üntel Kablo’nun sertifikasyon konusuna büyük önem verdiğini biliyoruz. Bu konuda nasıl bir politika izliyorsunuz?

Onur Serhat GÜNAN: Üntel Kablo, kalite sistem yönetimiyle başlayan sertifikasyon sürecini ürünlerinde de devam ettiriyor. Firmamız, sadece ürün bazında değil, kalite sistem yönetiminde de Türkiye’nin en geniş sertifikasyon portföyüne sahip şirkettir. ISO 9001, 14001, 45001 haricinde 10002 müşteri memnuniyeti, 27001 bilgi yönetimi ve ISO 50001 enerji yönetimi sertifikasyonlarına da sahibiz. Ürün bazında ise bugün 350 kadar ürünümüz uluslararası kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmış durumda. Bu sayıyı her geçen gün daha da yukarılara çıkarmayı hedefliyoruz. Sertifikalandırmaya bir satış aracı olarak değil, yatırım aracı olarak bakıyoruz. Bünyemize dahil ettiğimiz sertifikalarla gerek yurt içinde gerekse yurt dışında çok daha önemli projelere ulaşabiliyoruz. Ürünümüzü kendi testlerimizle değil uluslararası kuruluşların testleriyle, tip onaylarıyla sertifikalandırarak güvenle kullanmaları için müşterilerimize sunabiliyoruz.

Üntel Kablo Yönetim Kurulu Üyesi Onur Serhat Günan: “Sertifikalandırmaya bir satış aracı olarak değil, yatırım aracı olarak bakıyoruz.”

MSI Dergisi: Yurt dışı projeler konusunda son dönemde ne gibi adımlar attınız?

Onur Serhat GÜNAN: İhracat yaptığımız ülkelerin sayısı her geçen gün artıyor. Daha birkaç sene öncesine kadar 70-80 ülkeden bahsederken bugün bu sayı 100’ün üzerine çıktı. Bu başarımızda, müşterilerimize sunduğumuz kaliteli ürünün yanı sıra kaliteli iletişim, etkileşim, rekabetçi fiyatlandırma, teslim süreleri ve satış sonrası hizmetimizin büyük rolü var. Burada kuvvetli bir ekibimiz var. Biz global pazarda hem son kullanıcılara hem de distribütör firmalarımıza hizmet veriyoruz. Bunları da etik değerlerin yanı sıra senelerce geliştirdiğimiz kuvvetli dostluk bağlarıyla her geçen gün daha da ileri taşımayı planlıyoruz. Amerika’dan Asya’ya, Avrupa’dan Afrika’ya birçok kıtada, ülkelerin gerek tersane komutanlıklarıyla gerekse de savunma ve havacılık sanayisi kurumlarıyla temas halindeyiz.

İhracatta Adım Adım Zirveye

MSI Dergisi: Üntel Kablo’nun ihracat performansı konusunda değerlendirme yapar mısınız?

Onur Serhat GÜNAN: İhracat rakamlarımızda katma değerli ürünler üreterek, ülkemizin artan ihracat grafiğine katkı sağladığımızı düşünüyorum. Bağlı olduğumuz ihracat birliklerine baktığımızda, geçen yılki ihracat rakamlarına göre bir nebze de olsa düşüş görmekteyiz. Ancak biz Üntel Kablo olarak sağlıklı grafiğimizi sürdürüyoruz. 2022 yılı rakamlarına göre, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı listesine bu yıl da adımızı yazdırdık. 2021 yılına göre 115 basamak yükselerek 340’ıncı sırada kendimize yer bulduk. Yüzde 40’ın üzerinde bir oranda büyüyen ihracatımız ile elektrik elektronik alanında ise 27’nci sıraya yükseldik. 2023 yılı rakamlarıyla da bu başarımızı sürdürüp, daha üst sıralarda kendimize yer bulacağımıza inanıyoruz.

Üntel Kablo, TİM’in, 2022 yılı rakamlarına göre açıkladığı Türkiye’nin İlk 1000 İhracatçısı listesinde, bir önceki yıla göre 115 basamak yükselerek, 340’ıncı sırada yer aldı.

MSI Dergisi: AR-GE çalışmalarınızın güncel durumu ve yeni ürün geliştirme çalışmalarınız konusunda bilgi verir misiniz?

Onur Serhat GÜNAN: İnovasyon ve AR-GE, rekabetin sürdürebilirliği için vazgeçilmez iki unsur haline geldi. Biz de uzun yıllardır firma bünyesinde yapmakta olduğumuz AR-GE, tasarım ve inovasyon çalışmalarımızı AR-GE merkezimizi kurarak bir üst seviyeye taşıdık. Ülkemizin çok değerli petrol şirketlerinden biri ile bir yerlileştirme projesinde yer aldık. Uzun senelerdir ithal edilmekte olan, petrol kuyularında çok zorlu şartlar altında kullanılan elektrikli dalgıç pompa kablolarının AR-GE çalışmasını tamamlayarak seri üretimine başladık. Yine üretim patentine sahip olduğumuz çeşitli kablolar, günümüzün trend konularından olan elektrikli araçlar için şarj kabloları ve daha birçok projeye ilişkin çalışmalar, AR-GE merkezimizin çatısı altında devam ediyor.

MSI Dergisi: Üntel Kablo’nun gelecek döneme ilişkin hedefleri nelerdir?

Onur Serhat GÜNAN: Üntel Kablo olarak artan ciromuz, kapasitemiz ve ekibimizle hem daha çok hem de daha önemli projelerde yer almayı hedefliyoruz. Bunun için de yeni teknoloji ve makine yatırımları yapıyoruz. Elektrikli araç şarj kabloları, rüzgâr türbini kabloları ve devam eden birçok AR-GE projemiz sonrasında bünyemize katacağımız ürünlerle yeni pazarlara açılmayı hedefliyoruz. Bu ürünlerin kimileri tasarım kimileri de sertifikasyon sürecinde. Üretim aşamasına geçtiğimizde hem yurt içinde hem de yurt dışında kullanıcılarla buluşturacağız.

Üntel Kablo’nun Dilovası’nda bulunan fabrikası, yılda yaklaşık 30 bin ton kablo üretme kapasitesine sahip.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.