Ana Sayfa Haberler Yeni ALTAY Tankı, 23 Nisan Çifte Bayram Gününde TSK’ya Teslim Edilecek

Yeni ALTAY Tankı, 23 Nisan Çifte Bayram Gününde TSK’ya Teslim Edilecek

SSB projesi kapsamında BMC Savunma tarafından üretilen 2 adet Yeni ALTAY tankı, 23 Nisan’da, Sakarya Arifiye’de düzenlenecek törenle, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı tören sonrasında tanklar, kapsamlı test ve değerlendirme süreçlerini tamamlaması amacıyla, Kara Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek.

Konuyla ilgili basın bilgi notu yayınlayan SSB, ALTAY tankının ilk üretilen prototipin üzerinden geçen süre zarfında, modern muharebe ortamının koşullarına uygun olarak yenilendiğini belirtti. Yurt dışından temininde problem olan birçok alt sistem yerlileştirildiği, güncellenmiş teknolojiler ve yenilikler eklenerek muharebe kabiliyetinin artırıldığı, ordumuzun son yıllarda icra ettiği operasyonlar çerçevesinde edinilen tecrübeler ışığında ilave özelliklerin kazandırıldığı vurgulandı. Bu nedenle “Yeni ALTAY” adıyla yeniden isimlendirilen tankın, dijital teknolojilerle uyumlu ve gelişime açık bir yapıya sahip olacağı kaydedildi.

3+ Nesil AMT olarak nitelendirilen ALTAY Tankları, TSK’daki testlerinin de tamamlanmasından sonra envantere alınmaya başlanacağı ve ilk teslimatların Kore Cumhuriyetinden tedarik edilen güç grubuyla yapılacağını vurgulayan SSB; müteakip dönemde BMC Power tarafından geliştirilmekte olan yerli güç grubu BATU’nun test ve kalifikasyonunun tamamlanması ile, motor ve transmisyon sisteminin de yerlileştirilmiş olacağını vurguladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.