Ana Sayfa Haberler Yeni BAHA Sahaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Yeni BAHA Sahaya Çıkmaya Hazırlanıyor

HAVELSAN, özgün otopilot yazılımı ve sürü algoritmalarını test etmek için kullandığı BAHA insansız hava aracını güncelledi. Konuyla ilgili 16 Eylül’de bir bilgi notu paylaşan HAVELSAN, BAHA’ya yeni eklenen özellikleri şöyle sıraladı:

  • Sızdırmazlığı ile yağış şartlarına uyum sağlayacak.
  • Kötü hava şartlarında da uçuş yapabilecek.
  • Çok daha uzak mesafeden tespit/teşhis yapacak.
  • Sinyal karıştırma ortamında da görev yapabilecek.

HAVELSAN Ar-Ge ve Mühendislik Direktörü Mehmet Onur Özçelik, BAHA’nın ilk aşamada yerli ve milli otopilot yazılımı ve sürü algoritmalarını test etmek için kullanıldığını hatırlatarak “Biz bu platform üzerinde algoritmalarımızı geliştirdik. Yapılan geliştirmelerin testlerini silahlı kuvvetlerimizin olduğu bölgelerde gerçekleştirmek istedik ve birçok alana gittik. Bunu yapmaktaki amacımız öncelikle silahlı kuvvetlerimizin bölgedeki ihtiyacını doğru tanımlamak, görmek ve yerinde test etmekti. Bununla birlikte bu test platformunun kendisini de geliştirmiş ve daha iyi hale getirmiş olduk.” ifadelerini kullandı.

Özçelik, BAHA’yı güncellediklerini ve şu anda yeni bir tasarım olarak tamamen farklı özelliklere sahip platform ile uçuş testlerini gerçekleştirdiklerini belirterek “Çok yakın bir zamanda bu platformu denemek için sahalarda olacağız. BAHA sadece silahlı kuvvetlerimiz için tasarladığımız bir ürün değil, bunun yanı sıra dost ve müttefik ülkelerimiz için de ihraç etmek istediğimiz ürünlerimizden bir tanesidir. Bu kapsamda biz birçok ülkeye farklı etkinliklerde ürünümüzü tanıtıyor ve bununla ilgili test ve demo faaliyetlerinde bulunuyoruz. Bu kapsamda anlaşma imzalamak için yoğun çaba sarf ediyoruz.” dedi.

“Geleceğin Muharebe Sisteminin Alt Yapısını Oluşturuyor”

Özçelik, yeni prototipin üretimi bittiğini belirterek şunları kaydetti: “Şu an uçuş testlerinde, kullanıcı demo faaliyetlerimize başladık. Bu kapsamda yeni geliştirdiğimiz uçağımızı test ediyoruz, umarım çok daha iyi sonuçlar alarak silahlı kuvvetlerimize destek olacağız. Yeni prototipin üretimi bitti, şu an uçuş testleri devam ediyor. Önümüzdeki dönemde dijital birlik projesi ile birlikte kullanıma alınmasını öngörüyoruz. Dijital Birlik Projesi insansız hava araçları, insansız kara araçları ve insansız deniz araçlarından oluşan bir proje. Arkasında yine HAVELSAN’ın geliştirmiş olduğu komuta kontrol sistemi ile beraber tam entegre bir sistem olarak aslında geleceğin muharebe sisteminin alt yapısını oluşturuyor. Bu kapsamda HAVELSAN’ın ciddi ürün çalışması var.”

Özçelik, BAHA’nın yüzde 90 oranında yerlilik oranına sahip olduğunu ve tasarımın HAVELSAN tarafından yapıldığını belirterek “Tasarımı bizim tarafımızdan yapılıyor, gövdesi tamamen yerli firmalarımızla üretiliyor. İçeriğinde kullandığımız komponentleri çoğunlukla yerli firmalarımızdan alıyoruz.” dedi.

BAHA’nın farklı tip ve ağırlıklarda faydalı yük taşıyabilen yeni platformları üzerinde de test ve performans testlerinin yoğun şekilde devam ettiğine dikkat çeken Özçelik, hem yurt içi hem de yurt dışında yeni anlaşmalar imzalamak için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.