Ana Sayfa Haberler Yeni Nesil Alaşımlar TÜBİTAK SAGE ile Varzene Metal İş Birliğiyle Geliştirilecek

Yeni Nesil Alaşımlar TÜBİTAK SAGE ile Varzene Metal İş Birliğiyle Geliştirilecek

TÜBİTAK SAGE ile Varzene Metal arasında Yeni Nesil Alaşım Geliştirme İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokol uyarınca TÜBİTAK SAGE, ileri malzeme mühendisliği alanındaki kabiliyetlerini TEI’nin iştiraki olan Varzene Metal’e aktaracak. Varzene Metal de bu kabiliyetleri kullanarak, İzmir, Aliağa’daki tesislerinde ürettiği titanyum, nikel alaşımları, yüksek hız çeliği gibi malzemelerin yanına stratejik niteliğe sahip yeni nesil alaşımları ekleyecek.

İş birliği protokolü, 25 Ağustos’ta, Ankara’da, TÜBİTAK SAGE tesislerinde, TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş ile Varzene Metal Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Demirkaya arasında imzalandı. Törende, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de hazır bulundu.

Bakan Varank, protokolün önemine, “Şüphesiz daha çok çalışarak, Ar-Ge yaparak, 2 milyar doların üzerindeki ham madde ve ara malı ithalat rakamlarını aşağılara çekebiliriz.” ifadeleriyle değindi. Prof. Dr. Demir de savunma sanayi sektörü için önemli bir iş birliğine gidildiğine işaret ederek, güçlü sanayi ve teknoloji altyapısı olmadan güçlü savunma sanayisinden bahsedilemeyeceğini vurguladı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.