Ana Sayfa Haberler Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ’ın Anahtarları Teslim Edildi

Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı KIRAÇ’ın Anahtarları Teslim Edildi

Savunma Sanayii Başkanlığının Yeni Nesil Kriminal İnceleme Aracı Projesi kapsamında Katmerciler tarafından üretilen KIRAÇ araçları için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in de katılmıyla 17 Haziran’da anahtar teslim töreni ve tanıtım toplantısı yapıldı.

Törende konuşan Bakan Soylu burada yaptığı açıklamada, “Huzur, asayiş ve güven herkese lazımdır.” dedi. Bu doğrultuda gereken her türlü adımın kararlılıkla atıldığını anlatan Bakan Soylu, KIRAÇ gibi ileri teknolojiye dayalı ürünlerle emniyet güçlerinin kabiliyetinin geliştirildiğini belirterek, üretici firma olarak Katmerciler’e teşekkürlerini dile getirdi.

Katmerciler Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Katmerci ise tören sonrası yaptığı açıklamada, geliştirdikleri özgün araçla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarını kolaylaştırmaktan gurur duyduklarını belirterek, KIRAÇ’ın dünya çapında örnek bir araç olduğunu vurguladı.

Savunma alanında pek çok projenin hayata geçirilmesinde kritik rol üstlenen Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan proje kapsamında geliştirilen KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığının faaliyetlerini hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirmesine yardımcı olmak üzere Katmerciler tarafından özgün olarak tasarlanan ve üretilen bir araç.

Emniyet Genel Müdürlüğü ekipleri tarafından olay yerlerinin planlı ve etkili şekilde incelenebilmesi, delillerin emniyetli ve hızlı toplanması amacıyla geliştirilen KIRAÇ, üç farklı konfigürasyonda üretiliyor: Zırhsız Olay Yeri İnceleme Aracı, Zırhlı Olay Yeri İnceleme Aracı ve Zırhsız Kriminal Laboratuvar İnceleme Aracı.

Toplam 60 adet üretilecek KIRAÇ’lardan 20 adedi zırhlı, 40 adedi zırhsız olacak. Ayrıca, 385 panelvan tipi Olay Yeri İnceleme Aracı ile kriminal inceleme faaliyetlerinde kullanılmak üzere kullanılacak görev ekipmanları Katmerciler tarafından üretilip, 2021 yılı ortasına kadar teslim edilecek. Bugün düzenlenen törende sergilenen ve anahtar teslimleri yapılan altı adetlik ilk parti KIRAÇ’lar, geçen nisan ayında teslim edilmişti.

KIRAÇ, Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı’nın ihtiyacının karşılanması amacıyla tamamen özgün bir çalışma olarak geliştirildi. Daha önce üretilen olay yeri inceleme araçlarından çok daha üstün özelliklerde donanıma sahip olay yeri inceleme ve mobil kriminal inceleme aracının içinde ofis bölümü, delil muhafaza bölümü, laboratuvar bölümü gibi çeşitli bölümler bulunuyor. Olay yeri incelemede ve kriminal laboratuvar incelemede kullanılacak olan araçta; atış mesafe ve yönü tespit sisteminden delil analiz cihazlarına, otomatik parmak izi sisteminden (APFIS) kimyasal analize, delil muhafaza sisteminden internet ve uydu sistemine birçok sistem yer alıyor.

KIRAÇ, 4×4 ve 4×2 devir hızına sahip olarak yüzde 30 eğime tırmanabiliyor. Geniş alan aydınlatma kitine sahip Kıraç’ın içinde ofis, laboratuvar ve delil muhafaza bölümleri bulunuyor.

Tam bağımsız süspansiyon sistemi ve otomatik şanzımanlı 4×4 özellikleri sayesinde, her türlü hava ve yol koşulunda mükemmel hareket kabiliyeti sunuyor. KIRAÇ araç platformunun ekstra yük kapasitesi, farklı seviyelerde balistik koruma ve çok yönlü ekipman kullanımına olanak sağlıyor.

KIRAÇ, %20 yan eğimde hareket, %30 tırmanabilirlik becerisine sahip. Bağımsız süspansiyonu hem asfalt hem de arazi koşullarında yüksek konfor sağlamasının yanında hassas cihazların araca adaptasyonunda üstünlük sağlıyor. 360 derece kamera sistemiyle bulunduğu bölgeye hakim oluyor. Araçta iç konuşma sistemi ve GPS bulunuyor. KIRAÇ Projesi kapsamındaki araçlar her türlü soğuk ve sıcak iklim koşullarında çalışmaya uygun tasarlandı.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.