Ana Sayfa Manşet Yeni Nesil PARS 6×6 Zırhlı Muharebe Aracı: Türk Ordusu ve Dünya Ordularının Tercihi

Yeni Nesil PARS 6×6 Zırhlı Muharebe Aracı: Türk Ordusu ve Dünya Ordularının Tercihi

PARS IV 6x6 Özel Operasyonlar Aracı; muharebe etkinliği, konum ve yön tayini, komuta/kontrol ve hızlı hedeflemeyi sağlayan yeni nesil görev ekipmanları ile donatıldı.

Düşük ve yüksek yoğunluklu muharebe alanlarında kullanılmak üzere tasarlanmış PARS zırhlı muharebe aracı ürün ailesi, günümüzün en gelişmiş teknolojilerini barındıran 4×4, 6×6 ve 8×8 araçlarının benzersiz özellikleri ve kullanıcısına sunduğu operasyonel avantajlar ile modern taktik tekerlekli zırhlı araçlar için bir referans haline geldi.

Taktik tekerlekli zırhlı araçlar alanında uzun yıllardır Ar-Ge çalışmaları yürüten FNSS, bu çalışmalarının ilk meyvelerini 2005 yılında aldı ve bu alanda ürün ailesini ortaya koyan Türkiye’deki ilk firma oldu.

Bu ürün ailesi, dünyanın kara araçları alanında önde gelen diğer firmalarıyla girdiği rekabet sonucunda; 2011 yılında Malezya ve ardından 2015 yılında da Umman tarafından tercih edildi. Böylece FNSS, Türk Silahlı Kuvvetlerine teslimat öncesinde, PARS ürün ailesinin iki üyesini, 6×6 ve 8×8 araçlarını, iki ülkeye ihraç etti. Bunlardan PARS III 6×6 Zırhlı Muharebe Aracı, Umman’ın envanterine girerek, FNSS’nin bir silahlı kuvvetin envanterine teslim ettiği ilk 6×6 taktik tekerlekli zırhlı aracı oldu.

PARS III 6×6 Zırhlı Muharebe Aracı, Umman’ın envanterine girerek FNSS’nin bir silahlı kuvvetin envanterine giren ilk 6×6 tekerlekli zırhlı aracı oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile FNSS arasında imzalanan Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç (ÖMTTZA) Projesi Sözleşmesi kapsamında geliştirilen PARS İZCİ, özellikle keşif harekâtına yönelik olarak tasarlandı. Proje ile FNSS, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ve Jandarma Genel Komutanlığı’na 8×8 ve 6×6 araç sağlayacak.

Öte yandan FNSS ile SSB arasında imzalanan 6×6 Mayına Karşı Korumalı Araç (MKKA) Tedariki Projesi kapsamında geliştirilen PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı ise özel operasyonlara yönelik ateş kabiliyeti, el yapımı patlayıcılara (EYP) karşı etkin koruma, mayın ve balistik koruma içeren beka altyapısı ve modern teknoloji ürünü görev donanımları ile mevcut araçların ötesinde bir araç olarak tasarlandı.

PARS III 6×6, Tüm Özellikleriyle Öne Çıkıyor

25.000 kg azami yüklü ağırlığa sahip olan PARS III 6×6, dizel bir motorla donatıldı. 100 km/s hıza ulaşabilen araç, %60 dik, %30 yan eğimde hareket edebiliyor, 70 cm yüksekliğindeki dik engelleri ve 175 cm uzunluğundaki hendekleri geçebiliyor.

Motor yerleşimi ve dengeli tasarımı sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahip. Bu tasarım yaklaşımı, araca; gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırdı. Aracın her aksındaki diferansiyeller gerektiğinde kilitlenebiliyor. Merkezi teker şişirme sisteminin yeteneği ise farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkânı veriyor.

Sınıfındaki en yüksek teker gezinme hareketine sahip tam bağımsız hidropnömatik süspansiyon sistemi, PARS III 6×6’ya, farklı yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlıyor. Birinci ve üçüncü akstan dönüş sistemi ile PARS III 6×6, sınıfındaki en düşük dönüş çapına sahip. Yüksek hızlarda üçüncü akstaki yönlendirme sistemini kilitleme özelliği, ABS sistemi ve motor freni ise aracın, sürüş güvenliğini arttıran diğer özellikleri arasında yer alıyor.

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı

Azami 9 personelin yerleştirilebildiği araçta, kapı-kapaklar, personel koltukları, makineli tüfek tutucuları ve iç aydınlatma elemanları, araç personelinin de konforunu sağlayacak şekilde tasarlandı.

800 km üzerinde menzili olan PARS III 6×6, patlamaya ve delinmeye karşı özel önlemler alınmış yakıt tanklarına sahip. Acil durumlara karşı zırh altında yedek yakıt tankı da mevcut. Tekerleklerin içine yerleştirilen katı diskler ise araca patlak lastikle yol alabilme imkânı sağlıyor.

PARS III 6×6’nın gövdesi, modüler tasarıma sahip zırh sistemleri sayesinde kullanıcı tarafından istenilen koruma seviyesine getirilebiliyor. Gövde formu, karın altı yapısı, taban plakaları ve araç için özel geliştirilen mayın korumalı koltuklar, personeli yüksek seviyeli mayın tehdidine karşı koruyacak şekilde tasarlandı.

PARS III 6×6; hem personel taşıma amacıyla üretilen mayın korumalı araçların koruma seviyesine sahip olmasıyla hem de modern bir zırhlı muharebe aracından beklenen kabiliyetleri bünyesinde bulundurmasıyla farklılığını ortaya koyuyor.

PARS III 6×6

PARS III 6×6’ye entegre edilen iklimlendirme sistemi de kullanıcılarına önemli avantajlar sağlıyor. Bu sistemin benzerlerinden en büyük farkı, çöl koşullarında bile aracın iç ortam sıcaklığını +25°C seviyesine getirebilmesi.

PARS III 6×6’nın 60 dakikadan daha az bir sürede sökülüp takılabilen güç grubu mimarisi de dikkat çekici bir yetenek olarak kullanıcıya sahada bakım, onarım ve ihtiyaç halinde motor değiştirme kolaylığı sağlıyor.

PARS III 6×6; kara, hava (A400 nakliye uçağı), deniz ve demir yolu ile taşınabiliyor.

PARS İZCİ 6×6

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından, Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları doğrultusunda Özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç geliştirilmesine yönelik projenin başlatılması ile birlikte, FNSS, sözleşmeden bağımsız olarak, kabiliyetlerini kanıtlamak adına, kendi öz kaynakları ile PARS 6×6 İZCİ aracını tasarlayarak geliştirdi. FNSS’nin Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olan PARS 6×6 İZCİ, sunduğu gelişmiş durumsal farkındalık ve sağladığı yüksek personel konforu ile keşif ve gözetleme görevlerine uygun bir araç olarak ön plana çıkıyor.

PARS İZCİ 6×6

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girecek olan ilk 6×6 ve 8×8 zırhlı araç ailesi olan PARS İZCİ, yüksek yerlilik oranına sahip olacak şekilde, proje hedefleri doğrultusunda, modüler olarak, FNSS mühendisleri tarafından tasarlandı ve potansiyel ihtiyaçlara yönelik konfigüre edilebiliyor.

PARS İZCİ’de motor, güç aktarma organları gibi temel otomotiv ekipmanlarında ve görev donanımlarında yerli alt sistemler kullanıldı. Ar-Ge projeleriyle aracın yerlilik oranını arttıracak ürünler geliştirildi ve geliştirilen yerli alt sistemler için tüm testler gerçekleştirildi. Alt sistem geliştirme çalışmalarında alt yüklenicilerle etkin işbirliği yürütülürken, bazı alt sistemler için TUBİTAK desteği alındı. PARS İZCİ böylelikle savunma sanayi ekosistemi içinde, alt yükleniciler ile birlikte geliştiren bir araç ailesi oldu.

PARS İZCİ, üstün hareket kabiliyeti ile her türlü yol ve arazi koşulunda konforlu ve güvenli sürüş imkanı, düz yollarda yüksek süratlerde dengeli sürüş imkanı ve virajlarda düşük savrulma riski, şeffaf zırh (balistik cam) entegrasyonu ile yüksek durumsal farkındalık sağlıyor ve bu nitelikleri ile keşif harekatı için fark yaratıyor.

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı

FNSS tarafından milli imkânlarla tasarlanıp geliştirilen PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı, özgün ve modüler bir zırh yapısına sahip. Görevi “özel” olan güvenlik kuvvetlerinin taktik ve operasyonel ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanan araç, farklı görev gereksinimleri için optimize edilerek simetrik ve asimetrik muharebe ortamında kullanılacak şekilde geliştirildi.

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı

PARS IV 6×6; üstün balistik ve mayın koruması, entegre EYP kiti ve kullanıcı tarafından kolayca sökülüp takılabilen RPG ağı sayesinde pasif koruma kabiliyetlerine de sahip.

Süpersonik seslere duyarlı ve silah kuleleriyle entegre akustik uyarı sistemi, aktif karıştırma/köreltme sistemi, 360 derece çift kullanıcılı sis havanları ve KBRN sistemi de araç üzerinde aktif koruma unsurları olarak yer alıyor.

Özel operasyonların taktik ihtiyaçları doğrultusunda, konseptiyle birlikte özgün olarak geliştirilen PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı’nda, yine FNSS tarafından geliştirilen iki adet bağımsız SANCAK Uzaktan Komutalı Kule (UKK) sistemi yer alıyor. Aracın ön ve arka kısmında bulunan ve ihtiyaç halinde kullanıcı tarafından silahı kolayca değiştirilebilen kulelerde, 3 ayrı silah tipi (7,62 mm ve 12,7 mm makineli tüfek ile 40 mm bomba atar) kullanılabiliyor. Çift eksenli stabilizasyon sistemine sahip her bir kule, aracın hareket halindeyken de ateş edilmesine imkân sağlıyor. İki kulenin kullanılması, herhangi bir yönden veya yüksek noktalardan, eş zamanlı olarak belirecek tehditlere karşı gözetleme ve iki kat etkili ateş gücü sağlıyor. Yüksek yükselme açısına sahip olan kuleler, bina katları ve vadilerdeki yüksek noktalar veya alçak irtifada seyreden hava hedeflerine karşı da kullanılabiliyor.

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı; gündüz/gece, tüm hava koşullarında, arazi ve meskûn mahal de dâhil olmak üzere her türlü zeminde hareket kabiliyetine sahip. Yüksek performanslı motoru ve 7 ileri, 2 geri vitesli transmisyonu ile sınıfının en güçlü ve atak güç grubuna sahip araç, aynı zamanda yükseklik ayarlı bağımsız süspansiyonu ile farklı arazi ve yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlıyor. Ön ve arka akstan dönüş sistemiyle sınıfındaki en düşük değere sahip aracın dönüş çapı, herhangi bir 4×4 araçtan bile daha düşük. Bu benzersiz özellik, araca, bilhassa meskûn mahallerde muadillerine göre daha üstün bir manevra kabiliyeti kazandırıyor.

PARS III 6×6

Aracın ön kısmında bulunan periskoplar, 180 derecenin üzerinde geniş bir görüş açısı sağlarken yeni nesil elektronik kamera altyapısı, tüm ekip üyeleri ve komutan için 360 derece durumsal farkındalık sağlıyor. Bu özellikler sayesinde sürücü, her koşulda, kapaklar kapalı konumda ve koruma altında aracı kullanabiliyor.

Araç, özel operasyon timlerini, birden fazla tehdidin mevcut olabileceği hedef bölgesine taşıyacak ve sahadaki ekiplere ihtiyaç halinde ateş desteği sağlayacak şekilde tasarlandı. Aracın görev donanımı, tek araç seviyesinde ve birlik bütünlüğü içinde, ast-üst unsurlar arasında eş zamanlı, emniyetli ve kesintisiz iletişim, yüksek durumsal farkındalık, etkin komuta kontrol yeteneği sağlayacak şekilde yüksek teknoloji sistemleri içeriyor.

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı, muharebe etkinliği, konum ve yön tayini, komuta/kontrol ve hızlı hedeflemeyi sağlayan yeni nesil görev ekipmanları ile de donatıldı.

PARS III 6×6’nın Teknik Özellikleri

Genel Bilgiler

Muharebe Yüklü Ağırlık25.000 kg
Mürettebat Kapasitesi9
Uzunluk< 7 m
Genişlik< 2,9 m
Yükseklik (Gövde)< 2,4 m
Havadan NakilA400M, C-17, C-5
PARS III 6×6

Hareket Kabiliyeti

MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik, 7 İleri, 1 Geri
Azami Yol Hızı110 km/s
Kontrollü Hız3 km/s
Azami Yol Menzili> 800 km
Dik Engel%60
Yan Engel%30
Yaklaşma Açısı50°
Uzaklaşma Açısı40°
Dik Engel Aşma0,7 m
Hendek Aşma1,75 m
Dönüş Yarıçapı< 7 m
Amfibi KabiliyetOpsiyonel
Süspansiyon SistemiÇift Salıncaklı, Yükseklik Ayarlanabilir, Bağımsız ve Hidropnömatik
Aks Sayısı3
Tahrik Edilen Aks SayısıTüm Tekerlerden Tahrik
Döndürülebilen Aks Sayısı1, 3
Transfer Kutusu2 Hızlı
Servis Fren SistemiTüm Tekerlerde Hidrolik ve ABS’li
Park Fren SistemiAktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü

Beka ve Yaşam Destek

Balistik KorumaSTANAG 4569
Mayın KorumaSTANAG 4569
Sis Havanları8
Otomatik Yangın Bastırma SistemiStandart
KBRN Koruma SistemiStandart
İklimlendirme SistemiStandart

Kule Sistemleri

TipFarklı tip ve menşeden; insanlı, uzaktan komutalı kuleler ve füze sistemleri entegre edilebilir

Görev Ekipmanları

360° Durumsal FarkındalıkStandart
Sürücü Görüş SistemiStandart
Muharebe Alanı Yönetim SistemiStandart
Seyrüsefer SistemiStandart
İletişim EkipmanlarıVHF/UHF Telsizler Mürettebat Haberleşme Sistemi
Elektrik SistemiGörev Ekipmanları için MIL STD 1275, MIL STD 461
Yardımcı Güç Ünitesi (APU)Opsiyonel

PARS İZCİ 6×6 Teknik ÖzellikleriFNSS’nin Ar-Ge çalışmalarının bir ürünü olan PARS 6×6 İZCİ, sunduğu gelişmiş durumsal farkındalık ve sağladığı yüksek personel konforu ile keşif ve gözetleme görevlerine uygun bir araç olarak ön plana çıkıyor.

GENEL BİLGİLER

AğırlıkGüç Oranı 20 Bg/ton
Uzunluk< 7 m (PARS İZCİ 6×6)
Genişlik< 3 m
Yükseklik(Gövde) < 2.5 m
Havada NakilA400M, C-5, C-17, IL-76 ve AN-124

HAREKET KABİLİYETİ

MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik, 6 İleri, 1 Geri
Azami Yol Hızı100 km/s
Azami Yol Menzili> 700 km
Dik Engel%60
Yan Engel%30
Yaklaşma Açısı> 42°
Uzaklaşma Açısı> 35°
Dik Engel Aşma 0.7 m
Hendek Aşma1.4 m
Dönüş Yarıçapı< 9 m
Sudan Basarak Geçme 1.7 m
Süspansiyon SistemiÇift Salıncaklı, Yükseklik Ayarlanabilir (4 farklı kademe), Bağımsız ve Hidropnömatik

BEKA VE YAŞAM DESTEK

Balistik KorumaSTANAG 4569  
Mayın KorumaSTANAG 4569 
Sis Havanları8
Otomatik Yangın Bastırma SistemiStandart
KBRN Koruma SistemiStandart
İklimlendirme SistemiStandart

KULE SİSTEMLERİ

TipFarklı tip ve menşeyden; insanlı, uzaktan komutalı kuleler ve füze sistemleri entegre edilebilir

Tip          Farklı Tip ve Menşeyden; İnsanlı, Uzaktan Komutalı Kuleler ve Füze Sistemleri Entegre Edilebilir

GÖREV EKİPMANLARI

360° Durumsal FarkındalıkStandart
Sürücü Görüş SistemiStandart
Muharebe Alanı Yönetim SistemiStandart
Seyrüsefer SistemiStandart
İletişim EkipmanlarıVHF/UHF Telsizler Mürettebat Haberleşme Sistemi
Elektrik SistemiMIL STD 1275, MIL STD 461

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı’nın Teknik Özellikleri

PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı

Genel Bilgiler

Muharebe Yüklü Ağırlık26.000 kg
Uzunluk< 7 m
Genişlik< 3 m
Yükseklik (Gövde)< 2,45 m
Havadan NakilA400M, C-5, C-17, IL-76 ve AN-124

Hareket Kabiliyeti

MotorDizel
TransmisyonTam Otomatik, 7 İleri, 2 Geri
Azami Yol Hızı> 100 km/s
Kontrollü Hız< 4 km/s
Azami Yol Menzili> 700 km
Dik Engel%60
Yan Engel%30
Yaklaşma Açısı50°
Uzaklaşma Açısı40°
Dik Engel Aşma0,6 m
Hendek Aşma1,5 m
Dönüş Yarıçapı< 7
Sudan Basarak Geçme1,5 m
Süspansiyon SistemiÇift Salıncaklı, Yükseklik Ayarlanabilir,
Bağımsız ve Hidropnömatik
Aks Sayısı3
Tahrik Edilen Aks SayısıTüm Tekerlerden Tahrik
Döndürülebilen Aks Sayısı1, 3
Transfer KutusuTek Kademeli
Servis Fren SistemiPnömatik ve ABS’li
Park Fren SistemiAktarma Organlarına Entegre, Mekanik Yaylı ve Hidrolik Kontrollü
PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı

Beka ve Yaşam Destek

Balistik KorumaSTANAG 4569
Mayın KorumaSTANAG 4569
EYP KorumaSTANAG 4569
Lazer Uyarı SistemiOpsiyonel
Atış Yeri Tespit SistemiStandart
Sis Havanları12
Otomatik Yangın Bastırma SistemiStandart
KBRN Koruma SistemiStandart
İklimlendirme SistemiStandart

Kule Sistemleri

Kule TipiStandart SANCAK UKK Önde ve Arkada İki Adet Bağımsız ve Eş
zamanlı Kullanılabilen Kule Stabilize ve Gündüz / Gece Balistik Korumalı Çok Maksatlı Kundak 12,7 mm MT 7,62 mm MT 40 mm OBA
Opsiyonel Kule ve MühimmatSABER UKK (25 mm) Akıllı Mühimmat Sistemi

Görev Ekipmanları

360° Durumsal FarkındalıkStandart
Sürücü Görüş SistemiStandart
Muharebe Alanı Yönetim SistemiStandart
Seyrüsefer SistemiStandart
İletişim EkipmanlarıVHF/UHF Telsizler Mürettebat Haberleşme Sistemi
Elektrik SistemiMIL STD 1275, MIL STD 461
Yardımcı Güç Ünitesi (APU)Opsiyonel

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.