Ana Sayfa Haberler Yeni Nesil T-155 Fırtına Obüs, TSK Envanterine Girdi

Yeni Nesil T-155 Fırtına Obüs, TSK Envanterine Girdi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanteri, T-155 Fırtına Obüs ile güçlenmeye devam ediyor. Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu (K/M) Fırtına Obüs Tedariki Projesi kapsamında 2023 yılında teslim edilmesi planlanan 4 obüsten 2’si, muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanarak, 25 Ağustos’ta TSK envanterine alındı. Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) haftalık basın bilgilendirme toplantısında konuşan Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, projenin detayları hakkında açıklama yaptı.

Tuğamiral Aktürk, “Çeşitli cins ve miktarda harp silah ve araç gereçleri, Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine dâhil edilmektedir. Bu kapsamda, Yeni Nesil T-155 Kundağı Motorlu (K/M) Fırtına Obüs Tedariki Projesi” adı altında, 2023 yılında teslim edilmesi planlanan 4 obüsten 2’sinin muayene ve kabul faaliyetleri tamamlanmış, T-155 Fırtına Obüs, 25 Ağustos’ta envantere alınmıştır.” dedi.

T-155 K/M Fırtına Obüs

5 kişilik mürettebatıyla azami savaş ağırlığı 50 ton olan T-155 Fırtına Obüs, 1.000 beygir gücündeki motoruyla saatte 65 km hıza çıkabiliyor ve azami 40 km atış menziline sahip. Eni 3,4 m, boyu 12 m, yüksekliği 3,43 m olan ve 48 mermi kapasitesi bulunan obüsün atışa hazırlanma ve mevzi değiştirme süresi ise 30 saniyenin altında. Dakikada asgari 7 atış yapabilen T-155 Fırtına Obüs, sayısal harita desteği ve navigasyon, 155 mm’lik NATO standardında mühimmat çeşitlerini ateşleyebilme ve tüm arazi şartlarında görev yapabilme özelliklerine sahip.

Cami Saldırısı Kınandı

Toplantının öne çıkan diğer başlıkları arasında, terörle mücadele, sınır güvenliği, TEKNOFEST Ankara ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Limasol kentinde bir camiye yapılan saldırı yer aldı. MSB’nin Tuğamiral Aktürk, “26 Ağustos’ta Köprülü Hacı İbrahim Ağa Camisi’ne yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türkiye, garantör devlet olarak uluslararası anlaşmalar ve uluslararası hukuktan kaynaklanan meşru haklar çerçevesinde Kıbrıs’ta barış, huzur ve güvenliğin teminatı olmaya devam edecektir.” diye konuştu.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.