Ana Sayfa Haberler Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nunda İlk İmza Atıldı

Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nunda İlk İmza Atıldı

SSB öncülüğünde kurulan Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, ilk yatırımını, 13 Nisan’da, BEAM Teknoloji’ye yaptı. Gerçekleşen ilk yatırıma ilişkin Ankara’da düzenlenen imza törenine Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’in yanı sıra SSTEK Genel Müdürü Ahmet Çağrı Özer, Beam Teknoloji Genel Müdürü Mehmet Çakır, Kalkınma Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi Genel Müdürü Elif Altuğ, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Halil Öztop, Vakıf Katılım Bankası Genel Müdürü Osman Çelik, Ziraat Katılım Bankası Bölüm Başkanı Emre Birgen ile savunma ve havacılık sanayisi alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

SSB Başkanı Demir törende yaptığı konuşmada şunları kaydetti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde oluşturulan “Küresel Güç Vizyonu”na uygun şekilde, yol gösterici bir Türkiye için, Türk savunma sanayiini özgün tasarım ve ileri teknoloji yetenekleriyle küresel bir oyuncu haline getirmeyi hedefliyoruz. Başkanlığımız himayesinde, SSTEK öncülüğünde, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve Türkiye Kalkınma ve Yatırım bankalarının ortaklığı ile Yenilikçi ve İleri Teknolojiler Katılım Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu kurduk. Bu fonla amacımız, savunma sanayimizin dışa bağımlılığını azaltmak kadar, özellikle yurtdışında derin teknolojiler olarak adlandırılan yenilikçi teknolojilere ve girişimcilere destek olmaktır. Fonumuzun ilk yatırımını siber güvenlik alanında faaliyet gösteren Beam Teknoloji AŞ’ye yapma kararını bugün imza altına alacağız. Fonumuzun Ar-Ge firmalarının da katılımı ile yatırımlarını hızlandırması ve orta vadede 1 MİLYAR TL fon büyüklüğüne ulaşmasını beklemekteyiz.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.