Ana Sayfa Haberler Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Programında, Kazananlara Ödülleri Verildi

Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor Programında, Kazananlara Ödülleri Verildi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından savunma sanayisi için belirli kritik alanlarda rekabet ortamı oluşturularak performansların artırılması ve yeteneklerin keşfedilmesi amacıyla başlatılan Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y³) programının ilk dönem kazananları belli oldu. Ödül töreninde, yarışmanın ikinci dönem tanıtımı da gerçekleştirildi.

2018 yılında başlatılan Yenilikçi Yazılımlar Yarışıyor (Y³) programıyla, savunma ihtiyaçları için kritik olan belirli yazılım geliştirme alanlarında; rekabetçi bir yöntemle performansların artırılması, yenilikçi yöntemlerin çalışılması, sektörün yönlendirilmesi ve müteakip ihtiyaçlarda değerlendirilecek yetkinlik havuzunun oluşturulması amaçlanıyor.

Programın birinci dönem (2018-2019) yarışma faaliyetleri, elektro-optik (E/O) uydu görüntülerinden görüntü işleme yöntemleri kullanılarak belirli hedeflerin tespiti amacıyla ODTÜ Görüntü Analizi Merkezi (OGAM) iş birliğiyle düzenlendi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı desteğiyle seçilen hedefler yarışma kapsamına alındı. Test verisi olarak projelerden ve açık kaynaklardan elde edilen yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri kullanıldı.

Yarışmaya; üniversite öğrencileri, kurum, KOBİ ve üniversite çalışanlarından toplam 147 bireysel başvuru yapıldı ve ön eleme ile 40 katılımcı yarışmaya dahil edildi. Performans testleri sonucunda, dereceye girenlere ödülleri SSB’de gerçekleştirilen törenle verildi. Başarılı olan yarışmacılar, toplamda verilen 100.000 lira para ödülünün yanı sıra yarışma konularıyla ilgili SSB tarafından başlatılacak projelerde yer alabilecekler.

 

İkinci Dönem Yarışma Tanıtımı

Y3 programının ikinci dönem (2019-2020) faaliyetleri kapsamında yine uydu görüntülerinden mevcut performansların artırılması, ilave hedeflerin tespiti ve Geniş Alan Gözetleme (GAG) görüntülerinden hareketli nesne tespiti ve takibi konularında yarışma düzenlenmesi planlandı. Yeni dönemde yapılacak yarışmada, sektörde konuyla ilgili çalışmalarda bulunan tüm araştırmacı, akademisyen, enstitü ve firmaların yarışmaya dahil olması bekleniyor. Yeni yarışma dönemine ilişkin detaylar yakın zamanda https://y3.ogam.metu.edu.tr/ adresinden duyurulacak ve konuyla ilgili gelişmeler bu adresten takip edilebilecek.

Y3 programının yarışma kurgusunun her yıl farklı konularda savunma ihtiyaçları için kritikliği bulunan ve rekabete açık olan belirli alanlarda planlanarak periyodik olarak sürdürülmesi hedefleniyor. Birinci dönem ve ikinci dönem faaliyetleri kapsamında görüntü işleme konuları planlandı. İlerleyen dönemlerde ise siber güvenlik, otonom araçlar, yapay zeka gibi farklı alanlarda da yarışmanın kurgulanması öngörülüyor.

 2,060 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.