Ana Sayfa Haberler Yerli Savunma Sanayisi, MKE ve SAHA İstanbul’un Desteğiyle Güç Birliği İçin Buluştu

Yerli Savunma Sanayisi, MKE ve SAHA İstanbul’un Desteğiyle Güç Birliği İçin Buluştu

Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul ile Makine Kimya Endüstrisi (MKE), sektörün gelecek vizyonunu geliştirmek amacıyla tedarikçilerle bir araya geldi. İlk kez düzenlenen MKE-SAHA Tedarikçi Buluşması’nda, 612 firma ve 1.274 katılımcı yer aldı. Etkinlikte, 918 adet B2B görüşme gerçekleştirildi.

Türkiye’nin yerli ve milli savunma sanayisinin gelişmesinde en önemli güçlerinden biri olan Makine ve Kimya Endüstrisi (MKE) ve sektörü tek çatı altında toplayarak yeni iş birliklerinin oluşturulması için destek veren Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesi SAHA İstanbul, sektör tedarikçilerini MKE-SAHA Tedarikçi Buluşması’nda araya getirdi. Etkinliğin açılışına katılan Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve MKE Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekci, tedarikçi buluşmalarının devam etmesinin yerli savunma sanayisinin gelişimi açısından önemli olduğuna vurgu yaparak, “Teknoparklarımız, teknoloji geliştirme bölgelerimiz, TeknoHAB gibi dinamiklerimizle, savunma sanayimizde katma değer elde etmek için inisiyatif aldık. Bu buluşmanın da sektörümüz açısından katma değer hedefimize büyük katkısı olacağına inanıyorum.” dedi.

Milli Savunma Bakan Yardımcısı ve MKE Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sami Tüfekci

Tedarikçiler Ürünlerini Tanıttı

Ankara ATO Congresium’da bu yıl ilki gerçekleştirilen etkinlikte, 612 firma ve 1.274 katılımcı yer aldı. Yoğun katılımın olduğu MKE-SAHA Tedarikçi Buluşması’nda, 918 adet B2B görüşme gerçekleştirildi. İkili görüşmeler öncesinde konuşan MKE Genel Müdürü İlhami Keleş, “Programda her tedarikçimiz seçmiş olduğu konu başlığına göre tanımlanan saatlerde firma yetkililerimiz ile B2B yaparak teknolojilerini, fikirlerini, ürünlerini tanıtma fırsatı buluyor. Bu organizasyon ile çok önemli bir ağ kurmuş oluyoruz. MKE, geçmişte olduğu gibi geleceğin Türkiye’sinde de bilgi ve tecrübesiyle ülkemizin ihtiyacı olan savunma sanayisi ürünlerini her koşulda yüksek kalite ile üreterek ülkemizin gücüne güç katmaya devam etmektedir.” diye konuştu.

İleri teknoloji Ürünleri

MKE’nin köklerinin 15’inci yüzyıla kadar uzandığına dikkat çeken Keleş, şunları söyledi: “Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacını güvenli ve istikrarlı bir biçimde karşılamak, yüksek teknolojiye sahip, harp silah ve araçlarını yurt içinde üretmek ve bunun için alt yapı oluşturacak üretim tesislerini kurmak amacıyla hareket eden MKE, bugün, yurdumuzun değişik bölgelerinde yer alan 10 fabrika ve 2 işletme ile 5,56 mm – 203 mm arasındaki tüm kalibrelerde silah ve mühimmatı tek çatı altında üretme kabiliyetine sahip tek kuruluştur. Mühimmat grubu, silah grubu, roket grubu, patlayıcı maddeler ve piroteknik ürünler, gaz maskeleri, barut tipleri ile pirinç ve çelik malzemeler gibi ürün kategorileriyle geleceğin silah sistemlerinin üretimi konusunda teknolojiyi tecrübeyle buluşturmaktadır.”

MKE Genel Müdürü İlhami Keleş

Avrupa’nın En Büyüğü

SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça ise sadece üretimde değil, teknoloji geliştirme konusunda da yerli firmaların ve girişimcilerin SAHA İstanbul çatısı altında güç birliği yaptığını söyledi. Uça, “Türk savunma, havacılık ve uzay sektörünün yerlilik oranının artırılması, kritik teknolojilere kavuşturulması ve uluslararası rekabette üst seviyelere taşınması için 8 sene önce 27 üye firma ile yola çıkan SAHA İstanbul, bugün 960 firması ve 26 üniversitesi ile Avrupa’nın en büyük sanayi kümelenmesidir.” diye konuştu.

SAHA İstanbul’un, yerli savunma endüstrisini geliştirmek için çalışmaya devam edeceğini dile getiren Uça, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bünyesindeki 10 teknik komite ile savunma, havacılık ve uzay sanayimizin ihtiyaç duyduğu konularda projeler ve ürünler geliştiren SAHA İstanbul, ülkemizde üretilmeyeni üretmek, dünyada da oyun değiştiren teknolojileri geliştiren bir ülke olarak yer almak için üye firmalarıyla birlikte çalışıyor. Üyelerimizin kurumsal kapasitelerini artırmak, iş birliğini güçlendirmek, kamu kurumları ve STK’larla ilişkileri geliştirmek, AR-GE ve yenilikçilik çalışmaları desteklemek ve üyelerimizin rekabet gücünü yükseltmek için bugünkü gibi etkinlikler organize etmeye devam ediyoruz.”

SAHA İstanbul Genel Sekreteri Levent Kerim Uça
MKE Tedarik Zinciri Direktörü S. Nazlı Eken
Tedarikçilerin yoğun ilgi gösterdiği MKE-SAHA Tedarikçi Buluşması’nda, 918 adet B2B görüşme gerçekleştirildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.