Ana Sayfa Haberler Yerli ve Milli Torpidoların Sayısı Artıyor: AKYA’dan Sonra, ORKA Projesi de Başladı

Yerli ve Milli Torpidoların Sayısı Artıyor: AKYA’dan Sonra, ORKA Projesi de Başladı

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Roketsan, 24 Aralık’ta düzenlenen bir törenle, “324 mm Torpido Geliştirilmesi Projesi”nin sözleşmesini imzaladılar. Proje kapsamında, yerli ve milli imkânlara ORKA adında bir hafif torpido geliştirilecek.

ORKA torpidosu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hâlihazırda envanterinde bulunan ve gelecekte envanterine alınabilecek su üstü platformlar ile hava araçlarından atılabilecek ve denizaltılara karşı kullanılacak. Hassas güdüm, navigasyon, gelişmiş arama ve hücum kabiliyetlerine sahip olacak ORKA, aldatma ve karıştırmaya karşı direnciyle hedef üstünde yüksek etkinlik sağlayacak.

Roketsan, ilk teslimatı önümüzdeki yıl içerisinde gerçekleştirmeyi hedeflediği AKYA Ağır Sınıf Torpido Projesi’nde edindiği tecrübeleri, ORKA projesine de aktaracak. Projede ASELSAN ise ana alt yüklenici olarak yer alacak.

Projenin imza törenine, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile Milli Savunma Bakanlığı, SSB, Roketsan ve ASELSAN yetkilileri katıldı. Prof. Dr. Demir, konuyla ilgili şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın savunma sanayiinde iki misli daha hızlı çalışacağız sözünü esas alarak çalışmalarımızı hızlandırıyoruz. Artık durmak zamanı değil, geçen her gün değerli. Güvenlik güçlerimizin bir ihtiyacı olduğunda onu dışarıdan almak yerine, bizim kendimizin temin etmesi gerekiyor. Onun için her projede olduğu gibi, bunda da projeyi yürütecek firmalarımız süreyi hızlandıracaklardır. ORKA, bizi bu alanda dışarı bağımlı olmaktan da kurtaracaktır. Projede çalışacak bütün ekibe muvaffakiyetler diliyor, gayretlerinin artarak devam etmesini temenni ediyorum”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.