Ana Sayfa Özel DosyalarIDEF 2021 Yonca-Onuk Tersanesi, HAVELSAN İş Birliği ile İnsansız Suüstü Araçlarına Giriş Yapıyor

Yonca-Onuk Tersanesi, HAVELSAN İş Birliği ile İnsansız Suüstü Araçlarına Giriş Yapıyor

Yonca-Onuk Tersanesi ile HAVELSAN arasındaki mutabakat muhtırası, fuarın 2. gününde imzalandı.

Yonca-Onuk Tersanesi, ürün ailesine, insansız suüstü araçlarını da katmaya hazırlanıyor. Fuarın 2. gününde, Yonca-Onuk Tersanesi ile HAVELSAN arasında imzalanan mutabakat muhtırası uyarınca geliştirilecek insansız suüstü aracının, Yonca-Onuk Tersanesi’nin MRTP12 Süratli Devriye Botu üzerinde şekillendirilmesi planlanıyor.

Anlaşmaya göre, Yonca-Onuk Tersanesi tarafından üretilmekte olan platformların üzerinde yer alacak faydalı yüklerle yürütülecek keşif, karakol, liman/üs güvenliği, mayın tarama, denizaltı tespiti ve suüstü/altı harbi görevlerine yönelik yazılımlar, HAVELSAN tarafından geliştirilecek. HAVELSAN tarafından ayrıca, araçların ADVENT Savaş Yönetim Sistemi ile entegrasyonu sağlanacak. Böylece araçlar, suüstünde ve karada konuşlu komuta kontrol istasyonları ile birlikte çalışabilecek ve ağ destekli ortak görev icra edebilecek.

MRTP12

Halen 8 adet MRTP12, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde görev yapıyor. 12,65 m uzunluğundaki bu botlar, 4 kişilik mürettebat tarafından kullanılıyor. 45 knot azami sürate ulaşabilen botlar, 150 nm seyir siasına sahip. Üs ve limanların korunması için kullanılan botlarda, ASELSAN üretimi, 12,7 mm stabilize taret bulunuyor. Ayrıca botların dümenevi ve camları, balistik korumaya sahip.

Yonca-Onuk Tersanesi yetkilileri, insansız suüstü aracının, envanterde başarıyla görev yapan ve kendini ispat etmiş bir platform üzerinde şekillendirilecek olmasının getirdiği avantajlara dikkat çekiyor. Bu avantajların başında; proje çalışmalarında platformdan kaynaklanacak risklerin sıfıra indirgenmesi ve envanterdeki diğer botlarla lojistik uyum konuları geliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.