Ana Sayfa Haberler Yüksek Hassasiyete Sahip Yeni Nesil Tapa Sistemleri Roketsan’dan

Yüksek Hassasiyete Sahip Yeni Nesil Tapa Sistemleri Roketsan’dan

Roketsan, her biri kendi sınıfında lider ürünlerin yer aldığı ve sürekli genişleyen ürün yelpazesinin kritik bileşenlerinden olan tapaları, kendi bünyesindeki Tapa Teknoloji Merkezi’nde geliştiriyor.

 

Tapa tasarımı, üretimi, test ve kalifikasyonu alanında hedeflediği kabiliyet ve teknolojik altyapıya ulaşmak maksadıyla 2012 yılında TAPASAN’ı devralan Roketsan, nitelikli insan kaynağı oluşturma çalışmalarına ve yüksek teknolojiyle donatılmış ekipman yatırımlarına aralıksız devam ederek 2017 yılında modern bir altyapı kurulumuna olanak sağlayacak yeni tapa tesisine kavuştu. Bugün, tapa alanındaki tüm faaliyetlerini sürdürdüğü Tapa Teknoloji Merkezi, Roketsan’a, tüm roket ve füze sistemlerinde kullandığı mekanik, elektromekanik ve elektronik tapalara yönelik tasarım, geliştirme, üretim ve test altyapısını sağlıyor.

 

Ürüne ve uygulamaya özel olarak tasarlanan ve üretilen tapaların etkinlikleri ve güvenilirlikleri, Roketsan çözümlerinin, rakiplerinin bir adım önüne geçmesine katkı veriyor.

Roketsan ürün yelpazesinde yer alan; 122 mm ve 300 mm roket sistemleri, Denizaltı Savunma Harbi (DSH) Roketi, CİRİT 2,75” Lazer Güdümlü Füzesi, 300 mm füze sistemleri, Orta Menzilli Tanksavar Silah Sistemi (OMTAS), Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemleri (UMTAS ve L-UMTAS) ve Mini Akıllı Mühimmat (MAM-L ve MAM-C) tapalarının seri üretimi ve teslimat süreçleri devam ediyor. Seri üretimin yanı sıra, TRG-122 ve TRG-230 güdümlü füzeleri için tapa geliştirme çalışmaları da devam ediyor.

 

Roketsan, Tapa Teknoloji Merkezi’nde elde edilen modern altyapının imkânları ile ihtiyaçları hızlı bir şekilde karşılama kabiliyetine de kavuştu. Yakın dönemde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin belirlediği ihtiyaca yönelik 122 mm topçu roket sistemleri için yaklaşma fonksiyonuna sahip elektro-mekanik tapaların kalifikasyon süreci tamamlandı; yüksek miktarlarda üretimi ve teslimatı başarıyla gerçekleştirildi.

 

Roketsan, Tapa Teknoloji Merkezi sayesinde, geleceğe yönelik ihtiyaçları da karşılayabilecek modern teknolojilerin kullanıldığı bir üretim, entegrasyon ve test altyapısını kazandı. Mevcutla yetinmeyen Roketsan, özellikle geleceğe yönelik yatırımlarına da devam ediyor. Merkezde yürütülen çalışmalar ile birlikte; roket, füze ve mühimmat tapalarına yönelik kazanılan bilgi birikimi ve altyapı kullanılarak standart mühimmat tapa ihtiyaçlarının da modern ve yeni teknolojilere haiz çözümlerle karşılanması ile maliyet etkin ve rekabet gücü yüksek ürünlere sahip olunması hedefleniyor. Bu doğrultuda Roketsan, tümüyle yerli imkânlarla geliştirilecek uçak bombası tapası konusunda üretim ve test altyapısının kurulmasına yönelik çalışmalarına devam ediyor.

Roketsan, farklı kalibrelerdeki kara ve deniz topçu mühimmatı için çok maksatlı tapalar ile ilgili bilgi birikimiyle önemli bir teknolojik hazırlık seviyesine ulaştı. Mühimmat tapalarında tekli programlama için ihtiyaç duyulan, kablosuz tapa programlama ünitesi teknolojisi de kazanılan yetenekler arasında yer alıyor.

 

Önümüzdeki dönemde Roketsan; yüksek teknolojiye, yüksek hassasiyete ve farklı kalibrelerde üretim esnekliğine sahip bir Tapa Mükemmeliyet Merkezi olarak, çok fonksiyonlu, yetenekli ve akıllı yeni nesil tapa sistemleri geliştirmeyi ve bu sistemleri savunma sanayisinin hizmetine sunmayı hedefliyor.

 

Roketsan, Tapa Teknoloji Merkezi’nin firmanın çözümlerini daha rekabetçi hale getirdiğini vurguluyor: “Tapa, geliştirdiğimiz hemen hemen her çözümün kritik parçalarından birisi. Bu kritik parçayı kendi bünyemizde, ileri teknolojiyi ve derin bir tecrübeyi kullanarak geliştirmemiz bize stratejik bir avantaj sağlıyor. Çözümlerimizin performansını ve güvenilirliğini daha da üst seviyelere çıkartabiliyoruz.”

 3,848 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.