Ana Sayfa Haberler ZAHA, Kullanılacağı Amfibi Deniz Piyade Tugayı’na Teslim Edilmeye Başladı

ZAHA, Kullanılacağı Amfibi Deniz Piyade Tugayı’na Teslim Edilmeye Başladı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının amfibi zırhlı araç ihtiyacını karşılamak amacıyla, SSB tarafından yürütülen proje kapsamında, FNSS tarafından geliştirilen ve üretilen, Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)‘nın Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Amfibi Piyade Tugayı’na teslimatları başlandı. Gelişme Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından, 25 Mart tarihinde duyuruldu.

ZAHA araçlarında kullanılacak ÇAKA uzaktan komutalı silah kulesi de FNSS tarafından geliştirilip üretildi. Amfibi görevler için tasarlanmış tek milli personel taşıyıcı araç olan ZAHA üretim sürecinde, pek çok alt sistemin yerlileştirilmesinin de sağlandığı vurgulandı. Alabora olma durumunda kendini düzeltebilen ve zorlu deniz şartlarında operasyon yapabilen ZAHA aracından; 23 adet personel taşıyıcı, 2 adet komuta kontrol, 2 adet kurtarma aracı konfigürasyonunda olmak üzere, toplam 27 adet araç temin edecek.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.