Ana Sayfa Haberler Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Kendini Düzeltme Testini Başarıyla Geçti

Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA), Kendini Düzeltme Testini Başarıyla Geçti

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan ve FNSS ana yükleniciliğinde yürütülen Zırhlı Amfibi Hücum Araçları (ZAHA) projesinde, önemli bir aşama daha geride kaldı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 17 Eylül’de, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (Dz.K.K.lığı) amfibi birlikleri için geliştirilmekte olan ZAHA’nın, kendini düzeltme testlerini başarıyla geçtiğini açıkladı.

ZAHA’nın, Dz.K.K.lığı envanterine yakın gelecekte girecek olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi ANADOLU ile görev yapması planlanıyor. Amfibi harekât sırasında, ANADOLU’dan suya inerek hücumunu gerçekleştirecek olan ZAHA’nın, zorlu deniz koşulları nedeniyle alabora olması halinde, herhangi bir dış müdahale olmaksızın kendi kendisini düzeltebilmesi ve bu esnada da mürettebatının zarar görmemesi gerekiyor. ZAHA’nın başarıyla geride bıraktığı son test, bunu kolaylıkla başarabildiğini gözler önüne serdi.

FNSS, ZAHA projesi kapsamında, 23 adedi personel taşıyıcı, 2 adedi komuta kontrol aracı ve 2 adedi de kurtarma aracı olmak üzere, toplam 27 adet araç teslim edecek.

Zırhlı amfibi hücum araçları, amfibi harekâtta; hem birliklerin kıyıya güvenli bir şekilde çıkartılmasını sağlıyor hem de karaya çıktıktan sonra, bir zırhlı personel taşıyıcı olarak görev yapıyor. Bu araçlar, harekâtın amfibi hücum safhasında, havuzlu çıkarma gemilerinden denize iniyor ve yüksek süratle gemi-kıyı intikalini yaparak birliklerin, koruma altında, en kısa zamanda karaya çıkmasını sağlıyor. Karada ise diğer zırhlı araçlarla yan yana görev icra edebiliyor. Zırhlı amfibi hücum araçlarının, görev tanımlarının gereğince, çift doğalı araçlar olarak, hem denizde hem de karada üstün performans göstermeleri gerekiyor. Dünyada çok az sayıda ülke, bu tür araçları envanterinde bulunduruyor. NATO ve müttefiklerinde ise bu sınıftaki araçları üreten, FNSS dışında tek bir firma bulunuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.