Ana Sayfa Haberler ZMA Modernizasyon Projesi’nde İlk Prototip Görücüye Çıktı

ZMA Modernizasyon Projesi’nde İlk Prototip Görücüye Çıktı

Savunma Sanayii Başkanlığının, Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için ASELSAN-FNSS iş birliği ile başlattığı Zırhlı Muharebe Aracı Modernizasyon Projesi’nde, ilk prototip görücüye çıktı. Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 14 Ekim’de sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, ilk prototip ZMA aracının modernizasyonunun tamamlandığını duyurdu ve ilk prototip ZMA’nın görüntülerini yayınladı.

Prof. Dr. Demir, proje kapsamında ilk etapta 133 adet ZMA’nın, yerli ve özgün çözümlerle geliştirilen modern silah sistemleri ve yüksek teknoloji ürünü görev ekipmanlarıyla donatılacağını, bu sayede araçların beka kabiliyetleri önemli ölçüde arttırılırken kullanım ömürlerinin de uzatılacağını ifade etti.

Proje kapsamında ZMA’lara, 25 mm otomatik top ve eş eksenli 7.62 mm makineli tüfek ile donatılmış NEFER uzaktan komutalı silah sistemi entegre ediliyor. Durumsal farkındalığı arttırmaya yönelik ise Yön Bulma ve Seyrüsefer Sistemi, Lazer Uyarı Sistemi, Sürücü Görüş Sistemi, 360o Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi ve mürettebat görüntüleme ekranları ilave ediliyor. Araçların balistik ve mayın koruma kabiliyetleri arttırılırken mevcut koltuklar, gelişmiş mayın korumalı koltuklarla değiştiriliyor. ZMA’ların beka kabiliyetini arttırmaya yönelik ilave edilen diğer sistemler ise Parçacık Kalkanı ile Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi. Ayrıca araçlara bir yardımcı güç grubu ile beraber iklimlendirme sistemi de ekleniyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.